Aplikacja mobilna stosująca moduł sztucznej inteligencji, wspierająca osoby z uzależnieniem – Helping Hand, będzie oficjalnym narzędziem stosowanym przez terapeutów podczas terapii osób uzależnionych od alkoholu w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach. To pierwsza tego typu współpraca szpitala ze startupem.
Wojciech Legawiec, piastujący od marca bieżącego roku stanowisko dyrektora szpitala psychiatrycznego w Tworkach, wprowadza innowacje, które mogą okazać się przełomowe w terapii uzależnień – nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Mowa o sztucznej inteligencji i aplikacji, która potrafi przewidzieć nawrót choroby, czyli unikatowym rozwiązaniu gabinetowym przygotowywanym przez zespół addictions.ai oraz zespół projektowy z Tworek. W planach jest również powołanie w Tworkach Mazowieckiego Inkubatora Leczenia i Terapii Uzależnień, któremu to pomysłowi kibicuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i marszałek Adam Struzik, który sam jest z wykształcenia lekarzem.
„Po dyskusji z pracownikami doszliśmy do wniosku, że przydałaby nam się aplikacja, która pomogłaby prowadzić pacjentów, przychodzących na terapię jak również dla tych pacjentów, którzy kończą terapię” – wyjaśnia cytowany w komunikacie Wojciech Legawiec. – „Zwłaszcza, że mamy świadomość faktu, iż wśród osób kończących terapię osiągamy skuteczność około 40 procent. Oznacza to, że blisko 60 procent pacjentów ma nawrót choroby, w tym 40% osób po skończonej terapii ma nawrót w pierwszych 12 miesiącach. Czyli coś nie działa, jest jakiś problem systemowy. Trzeba było się zastanowić, jak poprawić naszą skuteczność. Doszliśmy do wniosku, że pacjenci, którzy kończą terapię są bardzo osamotnieni, można powiedzieć pozostawieni bez opieki, bez wskazówek i instrukcji co robić dalej, nie wiedzą jak zapobiec kolejnym kryzysom. (…) Jeśli do spotkań z psychoterapeutami i zażywanych leków dołączymy aplikację Helping Hand by Addictions.ai, to jest duża szansa, że uda się osobę uzależnioną wyrwać z nałogu, a na tym przecież najbardziej nam zależy. (…) Oczywiście wirtualna pomoc nie zastąpi tej prawdziwej, ale na pewno będzie dużym wsparciem w kryzysie i narzędziem pomocnym w pracy terapeutów oraz lekarzy. Również rodziny osób uzależnionych oraz dorosłe dzieci alkoholików mogą mieć dostęp do aplikacji”.
Helping Hand to innowacyjny projekt integrujący aplikację mobilną oraz platformę terapeutyczną, pozwalający osobom uzależnionym poddać się terapii i korzystać ze wsparcia on-line, a terapeutom oferować zdalne leczenie i optymalizować terapię uzależnień.
Aplikacja wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI), aby zaoferować użytkownikom wstępną diagnozę, rekomendacje dalszych działań, w razie potrzeby – wskazanie specjalisty, ale przede wszystkim by przewidzieć nawrót, czyli moment złamania abstynencji. Podczas przeprowadzonych w ramach projektu badań określonych już zostało 28 potencjalnych predyktorów nawrotu, z których 8 zakwalifikowanych zostało jako rokujące, a 31 dodatkowych jest obecnie w fazie testów. Do tej pory użytkownicy ekosystemu przesłali ponad 300 tys. wiadomości, wypełnili 16 tys. dzienniczków uczuć i 560 tys. objawów głodu, co wraz z danymi z opasek biometrycznych i resetów trzeźwości daje ponad 1000 000 danych.
Helping Hand to w 100% polski projekt, opracowany przez polskich inżynierów i doceniony jako startup dofinansowaniem prawie 6 mln złotych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Innowacyjność ekosystemu to:
dotychczas nieosiągalna drogą standardową, 80% skuteczność w przewidywaniu złamania abstynencji dzięki modułowi sztucznej inteligencji (AI);
zastosowanie po raz pierwszy na świecie, autorsko potraktowanego zbioru narzędzi terapeutycznych (Chodkiewicz/Przewoźniak);
wykorzystanie nowoczesnych narzędzi (czat i wideo) dla terapii online;
unikatowe wykorzystanie społeczności internetowej jako grupy wsparcia dla osób uzależnionych;
nowatorskie narzędzie online, niezastąpione w terapii na odległość, w warunkach domowych, w bezpiecznym otoczeniu pacjenta i pozwalające na przechowywanie całej historii terapii;
jedyna w Europie aplikacja mobilna oparta na algorytmach sztucznej inteligencji, mająca na celu wsparcie pacjentów i terapeutów w leczeniu uzależnienia od alkoholu oraz jego skutków;
unikalne rozwiązanie, które daje możliwość wielorakiej interwencji w ograniczeniu uzależnień (działań leczniczych, przesiewowych i profilaktycznych);
jedyne w Europie rozwiązanie, które daje możliwość zbierania i wieloczynnikowej analizy setek tysięcy danych o demograficznych, psychicznych, społecznych i somatycznych czynnikach ryzyka nawrotu do alkoholu.
„Warszawska Lecznica dla Obłąkanych”, czyli dzisiejszy Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza, funkcjonuje nieprzerwanie od ponad 130 lat. Wybudowano ją ze składek publicznych w rublach, za czasów cara Aleksandra III.