Sztuczna inteligencja zbada jaskrę

„Uruchamiamy platformę ejaskra. Prace nad nią trwały 2 lata. Za jej pomocą można przeprowadzić badanie nie lekarskie w kierunku jaskry” – zapowiada prof. Jerzy Szaflik, założyciel Centrum Mikrochirurgii Oka Laser, b. konsultant krajowy ds. okulistyki.

Jak podkreśla ekspert jaskra w pierwszym okresie nie daje objawów, nie ma bólu, ale uszkadza nieodwracalnie widzenie.

„Przy tej chorobie nie ma profilaktyki. Jedynie wczesne wykrycie daje szansę na zachowanie wzroku. Jaskra dotyka ludzi w każdym wieku, ale szczególną uwagę powinni zwrócić uwagę osoby po 55 roku życia. Zaniepokoić powinny wady wzroku, częste migreny, zimne ręcę i stopy” – wylicza prof. Szaflik.

Badania przesiewowe rozpoczną się 2 grudnia w Warszawie, ale jest szansa, że program zostanie rozszerzony na całą Polskę. „Naszą inicjatywą zainteresował się minister zdrowia Łukasz Szumowski, który objął akcję swoim patronatem. Czekamy na decyzję czy po nowym roku nie obejmiemy działaniami całej Polski” – podkreśla Profesor.

Szacuje się że w Polsce jest ok 900 tys. chorych na jaskrę, ale jedynie 320 tys. jest leczonych.

Jaskra to podstępna choroba, będąca jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Polega na nieodwracalnym zanikaniu nerwu wzrokowego, co skutkuje powstaniem narastających ubytków w polu widzenia. Nieleczona prowadzi do ślepoty.

Jaskra zazwyczaj rozwija się bardzo powoli, przez co „przyzwyczaja” do swojej obecności. Chory długo nie zauważa postępującego, nieodwracalnego uszkodzenia wzroku.

Badania przesiewowe w kierunku jaskry powinny wykonywać osoby już po 55. roku życia.
Szczególnie często badać powinny się osoby z grupy podwyższonego ryzyka, a więc te z obciążonym jaskrą wywiadem rodzinnym, a także cierpiące na wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność), nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krążenia, cukrzycę, czy migrenę i bóle głowy.

E-jaskra to program innowacyjnych badań przesiewowych w kierunku jaskry. System e-jaskra używa tzw. sztucznej inteligencji (Artificial intelligence) w procesie diagnostycznym.
Program e-jaskra charakteryzuje wysoka skuteczność diagnozy. Badany otrzymuje wynik określający podejrzenie występowania jaskry z prawdopodobieństwem do 80%.

Badanie jest krótkie i komfortowe dla pacjenta. Nie wymaga przygotowania. Polega na wykonaniu zdjęcia dna oka (bez konieczności rozszerzania źrenicy), które później analizowane jest komputerowo. Cała procedura trwa zaledwie kilka minut. Wynik badania otrzymuje się już po kilku minutach od jego zakończenia.

E-jaskra działa w oparciu o komputerową analizę barwnego zdjęcia dna oka. Sztuczna inteligencja przyporządkowuje dane zdjęcie do kategorii „zdrowej” lub „chorej”, korzystając z tzw. sieci neuronowej, czyli – w uproszczeniu – bazy wiedzy wprowadzonej do systemu. Do jej stworzenia posłużyło ponad 2 500 zdjęć osób zdrowych i chorujących na jaskrę dostarczonych przez Poradnię Jaskrową Klinicznego Szpitala Okulistycznego oraz Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser”.
Co więcej, e-jaskra posiada zdolność do tzw. głębokiego uczenia się, a więc samodoskonalenia z każdym wykonanym badaniem.