„W wyniku koncentracji może dojść do ograniczenia konkurencji wśród aptek na lokalnych rynkach w Tczewie. Zastrzeżenia nie przesądzają o końcowej decyzji w tej sprawie” – czytamy w komunikacie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
Jak przypomina Urząd uczestnicy koncentracji działają na rynku farmaceutycznym. DOZ zarządza aptekami działającymi pod nazwą „DOZ Apteki dbam o zdrowie”. Medix jest franczyzobiorcą kilkunastu placówek tej sieci.
W tej sprawie konieczne było przeprowadzenie badania rynku i weryfikacja danych przedstawionych przez DOZ we wniosku o zgodę na transakcję. Dlatego urząd skierował sprawę do II etapu.
Zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem UOKiK przyjął, że apteki konkurują ze sobą na obszarze kilometra. Wynika to z faktu, że konsumenci najczęściej wybierają apteki w pobliżu miejsca zamieszkania, pracy lub przychodni, gdzie większość z nich chodzi pieszo. Dojeżdżają zazwyczaj jedynie mieszkańcy miejscowości, w których nie ma aptek.
Badanie urzędu wykazało, że może dojść do ograniczenia konkurencji na trzech lokalnych rynkach w Tczewie, wyznaczonych wokół aptek przy ul. Wojska Polskiego 16a, ul. Sobieskiego 38a oraz ul. Jedności Narodu 16/2.
„Po analizie rynku widzimy, że transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji, dlatego wystosowaliśmy zastrzeżenia. DOZ ma teraz 14 dni na odpowiedź, może ten termin wydłużyć o kolejne dwa tygodnie” – wyjaśnia cytowany w komunikacie wiceprezes UOKiK, Michał Holeksa.
W sprawach, w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji w wyniku dokonania koncentracji, Prezes UOKiK przedstawia przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom uczestniczącym w koncentracji zastrzeżenia wobec planowanej transakcji. Zastrzeżenia zawierają uzasadnienie i nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania.
Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.