Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.
Gazeta Wyborcza
–Szpital Czerniakowski w Warszawie nie zostanie zlikwidowany, lecz zreorganizowany. Ratusz zamierza połączyć go ze Szpitalem na Solcu, a część świadczeń przenieść do Szpitala Południowego na Ursynowie.
–Radomski Szpital Specjalistyczny nie otrzymał do piątku odpowiedzi od wojewody na wniosek o tymczasowe zawieszenie działalności oddziału chirurgicznego.
Rzeczpospolita
–Zadaniem współczesnego leczenia cukrzycy jest przede wszystkim ograniczenie rozwoju powikłań, powiedziała diabetolog dr Alicja Milarczyk.
–Nowoczesne leczenie cukrzycy obejmuje terapię flozynami oraz agonistami receptora GLP-1, jednak te ostatnie nie są refundowane w Polsce. To samo dotyczy jednej z nowoczesnych insulin, ultraszybko działającego analoga.
–Najnowszy projekt Toshiby to niewielkie urządzenie, które z jednej kropli krwi przeprowadzi testy na 13 rodzajów raka. Toshiba opracowała swoją maszynę wraz z Narodowym Instytutem Badań nad Rakiem i Tokijskim Uniwersytetem Medycznym. Obecnie ruszają testy urządzenia, za rynek ma trafić za kilka lat.
–W Szwecji wystąpiono z postulatem zbadania, czy można zalegalizować eutanazję. Ostro sprzeciwiają się temu rząd oraz szwedzki Związek Lekarzy i międzynarodowa organizacja lekarzy World Medical Association.
Dziennik Gazeta Prawna
–Podwyżka płacy minimalnej uderzy w placówki medyczne. Dyrektorzy szpitali mówią o kwotach od 0,5 mln do 10 mln zł. Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich twierdzi, że szpitale nie mogą sobie pozwolić na proporcjonalne podniesienie wszystkich płac. Resrto zdrowia nie gwarantuje, że placówki otrzymają wsparcie finansowe na ten cel.
Puls Biznesu
–Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, organizator kampanii „Substancje niebezpieczne pod kontrolą”, zapowiedziała kolejne przedsięwzięcie informacyjne w latach 2020-2022, poświęcone problemom mięśniowo-szkieletowym związanym z pracą.