Ministerstwo zdrowia skierowało właśnie projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów do konsultacji społecznych. Według szacunków z tego tytułu ma wpłynąć dodatkowo 3 miliardy złotych.
„Zasadniczym celem projektu ustawy jest wykorzystanie polityki fiskalnej jako narzędzia służącego promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów” – czytamy w uzasadnieniu.
W projekcie zaproponowano nałożenie dodatkowej opłaty na:
1) napoje z dodatkiem monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów, środków spożywczych zawierających te substancje oraz substancje słodzące, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności (Dz. U. L 354 z 31.12.2008, s. 16 z późn. zm.), kofeiny, guarany lub tauryny;
2) napoje alkoholowe w opakowaniach o małej objętości (do 300 ml);
3) reklamę suplementów diety.
Jak przypomina resort w 2015 r. Europejski Region WHO opublikował dokument w sprawie stosowania polityki cenowej w celu promowania zdrowego żywienia, w którym podkreśla się, że w odpowiedzi na rosnące obawy o konsumpcję napojów słodzonych oraz rozpowszechnienie otyłości rządy powinny wdrażać rozwiązania mające na celu ograniczenie dostępu do ww. produktów lub podwyższać ich ceny.
„Podatek może mieć postać akcyzy, sprzedaży lub podatku od wartości dodanej (VAT). W większości przypadków podatki od towarów i usług oraz ujednolicone podatki od sprzedaży są formami podatku VAT. Część lub całość dochodów generowanych przez podatki można przeznaczyć na wysiłki na rzecz poprawy systemu opieki zdrowotnej, zachęcać do zdrowszego żywienia przez kampanie edukacyjne, zwiększenie aktywności fizycznej oraz budowanie zdolności do efektywnego administrowania podatkami” – czytamy dalej.
Resort proponuje, by wprowadzić opłatę w wysokości 70 groszy za napój z dodatkiem cukru albo innej substancji słodzącej. Dodatkowe 10 groszy za napój z więcej niż jedną substancją słodzącą i kolejne 20 groszy za napój zawierający kofeinę/taurynę/guaranę. Szacowane wpływy z tego tytułu to 2,5 mld rocznie. 98 proc. miałoby trafiać do Narodowego Funduszu Zdrowia, a 2 proc. do Ministerstwa Finansów.
Ministerstwo chce, by do każdej sprzedanej butelki alkoholu o pojemności 300 ml doliczone miałoby, by być 1 zł. 50 proc. środków miałoby trafiać do samorządów, a połowa do NFZ. Prognozowane wpływy – 500 mln zł rocznie.
Także podmioty uczestniczące w świadczeniu usługi będącej reklamą suplementu diety będą obowiązane do wniesienia na rachunek właściwego urzędu skarbowego opłaty w wysokości 10 proc. podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynikającej z tej usługi. Środki te zostaną następnie przekazane do Narodowego Funduszu Zdrowia w celu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej.
Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 kwietnia 2020 r.
Całość ustawy: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12328505/katalog/12652388#12652388