Kolejne nowości na styczniowej liście

tabliczka z napisem Ministerstwo zdrowia

Ministerstwo zdrowia ujawniło kolejne nowości jakie znajdą się na styczniowej liście refundacyjnej. Jednym z leków jest Gazyvaro (obinutuzumab) stosowany w pierwszej i kolejnych liniach leczenia w programie „Leczenie chorych na chłoniaki złośliwe (ICD – 10 C82, C83)”. Dzięki tej decyzji cena leku została obniżona o 25% we wszystkich wskazaniach refundacyjnych. To oznacza, że nasze publikacje (patrz: https://www.isbzdrowie.pl/2019/12/czas-na-zmiany-w-ustawie-refundacyjnej/) odniosły sukces.

„Sukcesem nowego projektu listy jest zagwarantowanie nowej linii leczenia dla chorych na nieoperacyjnego miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka piersi. Lek Kadycla (trastuzumab emtanzyna) będzie dostępny w programie „Leczenie raka piersi” – czytamy dalej w komunikacie resortu.

Ponadto w celu pełnego zabezpieczenia leczenia pacjentek z rakiem piersi w ramach refundacji aptecznej we wskazaniu pozarejestracyjnym: „Hormonozależny i HER2-ujemny rak piersi w I rzucie hormonoterapii stosowanej z powodu zaawansowanego nowotworu (możliwe wcześniejsze stosowanie hormonoterapii uzupełniającej wczesnego raka piersi) w przypadkach innych niż w ChPL” refundowane będą produkty zawierające anastrozol, letrozol i eksemestan.

Dobrą wiadomość dla pacjentów onkologicznych stanowi również rozszerzenie wskazań leku Vidaza (azacitidinum), w wyniku czego będzie możliwie objęcie leczeniem szerszej grupy chorych na ostrą białaczkę szpikową.

Od 1.01.2020 r. w ramach programu „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca” refundowany będzie kolejny inhibitor ALK – lek Zykadia (ceretynib).

Aktualnie w refundacji jest 30 programów lekowych onkologicznych, w ramach których dostępnych jest 141 leków zawierających 55 substancji czynnych.

Ogółem w 2019 r. udostępniono w ramach programów lekowych łącznie 37 produktów jako nowe substancje czynne lub nowe wskazania refundacyjne, to wzrost o blisko 25 proc. W 2019 w ramach onkologii rozpoczęto terapie nowym 10 substancjami czynnymi, co stanowi wzrost o blisko 20 proc.