Co piąty młody Polak zmaga się z nadwagą i otyłością. Jeśli natychmiast nie powstrzymamy tej plagi, za kilka lat możemy sobie już nie poradzić z falą chorób, w tym cukrzycy – alarmuje Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Rzecznik wystąpił do ministra zdrowia o przedstawienie kompleksowego planu i podjęcie pilnych działań, które pomogą skutecznie walczyć z otyłością wśród dzieci i młodzieży.
„Specjaliści twierdzą, że nasze dzieci od kilku lat są zaliczane do najszybciej tyjących w Europie” – przypomina Pawlak.
Na świecie już ponad 1,9 mld ludzi dorosłych ma nadwagę, z tego aż 650 mln to osoby otyłe, a wśród dzieci i młodzieży 18 proc. ma nadwagę, a 7 proc jest otyłych. Z kolei w Polsce trzech na pięciu dorosłych ma nadwagę, a co czwarty jest otyły.
Jak z kolei wskazuje Instytut Żywności i Żywienia, już ponad 22 proc. polskich uczniów zmaga się z nadwagą i otyłością.
„Musimy zrobić wszystko, by tę falę zatrzymać, a najlepiej cofnąć” – mówi wprost Rzecznik Praw Dziecka.
W swoim wystąpieniu do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego Rzecznik pozytywnie ocenia dotychczasowe działania resortu (m.in. wymogi dla placówek oświatowych co do składników posiłków wydawanych dzieciom i produktów sprzedawanych w sklepikach), jednak nie ukrywa, że jego zdaniem trzeba robić jeszcze więcej.
Ministerstwo Zdrowia już zapowiedziało wprowadzenie w przyszłym roku na wzór niektórych krajów europejskich specjalnego podatku od zbyt dużej zawartości cukru w produktach (tzw. sugar tax) – tak by zmusić producentów do zmiany receptur i ograniczyć ich spożycie przez ludzi.
Rzecznik Praw Dziecka zwraca uwagę na nowego, coraz groźniejszego wroga niszczącego zdrowie i dokładającego zbędnych kilogramów dzieciom – napoje energetyzujące, z węglowodanami i kofeiną. Badania wskazują, że już nawet kilkuletnie szkraby piją energetyki, w sumie aż 12 proc. dzieci i młodzieży.
„Spożycie wysokokalorycznych przekąsek i napojów wzbogacanych w cukier, szczególnie przez dzieci, musi zostać maksymalnie ograniczone. Inaczej za kilka, kilkanaście lat nie poradzimy sobie np. z już mocno rosnącą liczbą chorych na cukrzycę i choroby z nią współistniejące. Dlatego potrzebujemy radykalnych i zaplanowanych na wiele lat naprzód działań systemowych, związanych ze skuteczną profilaktyką zapobiegania otyłości oraz edukacją, która zmieni w tym zakresie świadomość dzieci i rodziców” – podsumowuje Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.