AioCare: pozytywny wynik audytu recertyfikacyjnego

SEG 2025

Mobilny system spirometryczny AioCare wraz z aplikacjami mobilnymi i panelem dla lekarza specjalisty pozytywnie przeszedł audyt recertyfikujący przeprowadzony przez TÜV NORD Polska. Urządzenie utrzymało znak CE, potwierdzający kolejny raz spełnienie wymagań zasadniczych określonych w Dyrektywie Medycznej 93/42/EEC w odniesieniu do wyrobów medycznych. W ostatnim czasie spółka pracowała nad rozwojem panelu dla lekarzy specjalistów, dzięki któremu będą mogli oni prowadzić spersonalizowaną terapię pacjentów, w oparciu o wiarygodne, domowe pomiary spirometryczne płuc.

Healthup, właściciel marki AioCare, utrzymał również certyfikację systemu zarządzania ISO 13485:2016 – System Zarządzania Jakością dla Wyrobów Medycznych, spełniając tym samym międzynarodowe normy bezpiecznego wytwarzania urządzeń medycznych. Jest to szczególnie istotne w świetle zmian regulacyjnych, które ma wprowadzić Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r.
„Naszym celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa i wysokiej jakości naszych wyrobów oraz ich zgodność z najnowszymi przepisami prawa. Już przygotowujemy się na nadchodzące wraz z MDR zmiany” – wyjaśnia Marta Kuźnicka, Head of Quality w Healthup.

Obecnie AioCare umożliwia przeprowadzenie badania zarówno pacjentowi w warunkach domowych, jak i lekarzowi w jego gabinecie czy klinice. System sam łączy wyniki pacjentów w bazie danych i udostępnia je w czasie rzeczywistym, co znacznie skraca proces opieki i podnosi skuteczność kontroli nad wynikami pacjenta. Lekarz, który monitoruje zarówno stan swojego pacjenta podczas wizyty, jak i ma możliwość jego kontroli zdalnej, otrzymuje nowe możliwości leczenia i dopasowania terapii farmakologicznej do indywidualnych potrzeb chorego.

System AioCare to mobilny telemedyczny system do diagnostyki i monitorowania pacjentów z chorobami układu oddechowego. Składa się z poręcznego, przenośnego spirometru, zintegrowanej z nim aplikacji mobilnej oraz platformy z wynikami dla lekarza. Łączenie ze spirometrem odbywa się bezprzewodowo poprzez dedykowaną aplikację, którą można pobrać ze sklepu AppStore i Google Play. Aplikacja pozwala pacjentowi w intuicyjny sposób przeprowadzić pełne badanie spirometryczne i pikflometryczne i uzyskać informacje, co oznaczają jego wyniki. Pogorszenie parametrów układu oddechowego wizualizowane jest czerwonym, alarmującym kolorem i jest dla chorego sygnałem, że powinien skontaktować się z lekarzem. Poradę można uzyskać nawet przez telefon, ponieważ w tym samym czasie lekarz prowadzący ma dostęp do kopii wyników badań swoich pacjentów, które są zapisywane na serwerze.

Komu dedykowany jest wynalazek? Pacjentom z chorobami układu oddechowego, przede wszystkim przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) i astmą, ale też mukowiscydozą oraz chorym po transplantacji płuca. Na POChP cierpi ponad 300 milionów osób na świecie, a rocznie umiera około 2,8 miliona. W Polsce jest prawdopodobnie 2,5 miliona chorych, ale około 80 proc. z nich nawet nie wie, że choruje, ponieważ nie postawiono im diagnozy. Wynika to głównie z tego, że we wczesnym stadium POChP nie daje praktycznie żadnych objawów. Jednocześnie mamy w kraju niespełna 2 tysiące pulmonologów, co w oczywisty sposób ogranicza rozpoznawalność chorób płuc.

HealthUp został założony w roku 2014 (producent AioCare), przez lekarza Łukasza Kołtowskiego oraz Piotra Bajtałę, design directora. Spółka w roku 2015 zdobyła inwestycję kapitałową od Joint Polish Investment Fund na działania z zakresu badań i rozwoju nad innowacyjnym mobilnym spirometrem. Obecnie w fazie komercjalizacji rozwiązania i ekspansji globalnej.

Kapitał na Zdrowie