„Zależy nam na poprawie efektywności placówek na poziomie mikroekonomicznym. Zauważyliśmy, że dyskusja w Polsce skupiła się na zwiększaniu nakładów, podniesieniu poziomu PKB na zdrowie, a 'znikł z radarów’ temat związany z efektywnością organizacyjną i zarządzaniem. A to jest ten obszar, który chcemy poprawiać. Kodeks dobrych praktyk jest dedykowany dyrektorom, menadżerom, właścicielom szpitali” – tłumaczył Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) podczas konferencji prasowej inaugurującej projekt.
Jak dodawał prof. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, która była partnerem tego przedsięwzięcia „dobrych praktyk szpitale zgłosiły kilkadziesiąt, musieliśmy wybierać”. Na razie jest ich 25. Powstały głównie dzięki dwóm placówkom: szpitalowi na Klinach w Krakowie oraz Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu w Opolu.
„To nie koniec. Zakładamy, że inne placówki zachęcone dobrym przykładem też będą chciały się pochwalić swoimi osiągnięciami” – wyjaśnia Niedzielski.
„Taka drobna zmiana jak elektroniczny obrót dokumentów, bardzo wiele w funkcjonowaniu szpitala zmieniła. Chociażby na każdej fakturze, a tych szpital otrzymuje mnóstwo, oszczędzamy 15 minut i jeszcze unikamy błędów” – uzupełnia Joanna Szyman, Prezes Zarządu Szpitala na Klinach.
„Praktyki zgłoszone przez szpital w Krakowie robią wrażenie, zarządzanie procesowe pokazuje, że to jest dobry kierunek” – dodawał Prezes NFZ. – „W całości podzielam ten punkt widzenia, dlatego równolegle pracujemy nad standardami dla szpitali, które stopniowo będą przenoszone do standardów akredytacyjnych, już zgłosiliśmy taki wniosek do CMJ (Centrum Monitorowania Jakości – przyp. red.). Te wytyczne z czasem będą coraz bardziej „twarde”, staną się obowiązującym standardem”.
Jednak pytany przez ISBzdrowie czy w takim razie Fundusz przewiduje dodatkowe pieniądze dla tych wyróżniających się placówek, Niedzielski nie „być może docelowo te działania zostaną wsparte bodźcami finansowymi”.
Chcieliśmy się także dowiedzieć czy NFZ zmieni przepisy w zakresie długości hospitalizacji, skoro Kodeks ten czas skraca (dziś chory np. po udarze musi spędzić w szpitalu 8 dni, inaczej Fundusz za to nie zapłaci)? Niestety na to pytanie prezes Niedzielski nie udzielił nam odpowiedzi.