Potrzebny okrągły stół ws. polskiej psychiatrii dziecięcej

łóżko na pustym korytarzu szpitalnym

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje o kryzysowy okrągły stół polskiej psychiatrii dziecięcej. Napisała tej sprawie do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o bezzwłoczne podjęcie działań, mających na celu rozwiązanie najpilniejszych problemów, z którymi mierzą się dzieci na oddziałach psychiatrycznych i leczący je personel.

To reakcja m.in. na reportaż „Miłość w czasach zarazy”, który został opublikowany na portalu Onet.pl.

Jak przypomina fundacja w 2018 roku, 10 033 osób do 19 r.ż. było hospitalizowanych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. 772 dzieci podjęło próby samobójcze, z których 97 zakończyło się zgonem dziecka. „Według naszych badań, życie kiedykolwiek próbowało sobie odebrać 7% młodych ludzi w wieku 13-17 lat. Samobójstwa stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci dzieci i nastolatków w grupie wiekowej 10-19 lat. Pod względem liczby takich przypadków, Polska zajmowała w 2017 roku niechlubne, drugie miejsce w Europie” – czytamy w apelu pod którym właśnie zbierane są podpisy.

„Polska psychiatria dziecięca wymaga ugaszenia pożaru, podjęcia natychmiastowych kroków. Ich wprowadzenie nie koliduje z planowaną, rządową reformą psychiatrii dziecięcej. Dotyczą działań, które mają na celu rozwiązanie najpilniejszych, bieżących potrzeb oddziałów psychiatrii dziecięcej, takich jak: poprawa warunków na oddziałach (m.in.: wykonanie koniecznych remontów, zapewnienie nowy łóżek i mebli, zakup świeżych materaców i pościeli) oraz zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i odpowiedniej opieki ze strony personelu szpitali. Te działania muszą być podjęte jak najszybciej. Nie wymagają one wysokich nakładów finansowych, a pozwalają na poprawę drastycznie złych warunków ratowania zdrowia dzieci na oddziałach psychiatrycznych” – podkreśla organizacja. – „Sytuacja na oddziałach opisywana przez pacjentów, ich rodziców, a także lekarzy i pielęgniarki jest tragiczna. Uwłacza godności ludzkiej i naraża dzieci na dodatkowy stres, dyskomfort i niebezpieczeństwo, wydłużając lub uniemożliwiając proces zdrowienia”.

Kapitał na Zdrowie