Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.
Gazeta Wyborcza
–Resort zdrowia rozważa wprowadzenie kar dla pacjentów, którzy bez uprzedzenia nie zgłaszają się na badanie lub wizytę u specjalisty. Kwota musiałaby być ustalona centralnie, a przyjmować powinien ją szpital jako formę „rekompensaty”. Według danych z NFZ mowa o ponad 17 mln nieodbytych wizyt rocznie.
–Pekin poprosił zagranicę o pomoc w zwalczaniu epidemii, pilnie potrzebne są m.in. maseczki chroniące twarz. W związku z tym do Chin wybiera się po raz drugi dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Rzeczpospolita
–W Parlamencie Europejskim powstanie specjalna komisja ds. walki z rakiem, która będzie pracowała 2,5 roku. Jej celem będzie m.in. zniwelowanie różnic w dostępności leków oraz współpraca w zakresie badań klinicznych prowadzonych na terenie UE.
–Autopoprawka do projektu noweli ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty zakłada, że szkolenie specjalizacyjne lekarzy będzie mogło przeprowadzać więcej placówek. O przystąpienie do akredytacji będą mogli wystąpić do jednostki minister zdrowia, ministrowie obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji.
Puls Biznesu
–Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, który został nazwany przez antytytoniową organizację STOP sojusznikiem koncernów tytoniowych, uważa, że podane przez STOP informacje są nieprawdziwe i zwrócił się o ich sprostowanie. INP PAN prowadził aktywne badania zw. z branżą tytoniową i otrzymał od Philip Morris International finansowanie w wysokości 2,4 mln zł, jednak wnioski, zdaniem jednostki, formułowane były obiektywnie i autonomicznie.
Parkiet
–Krajowa sieć ośrodków badań klinicznych Pratia, należąca do grupy Neuca, objęła 100% udziałów w Examenie, firmie specjalizującej się w badaniach z zakresu hematologii i onkologii.