Raport: polskich pracowników cechuje wyjątkowo wysoki poziom codziennego stresu

Liczba dni absencji chorobowej, związanych z zaburzeniami psychicznymi, dramatycznie wzrasta: z 14 mln dni w 2012 do 19,5 mln w 2018 roku – to wzrost o blisko 40 proc. O tym jaki wpływ na życie zawodowe Polaków ma stres, problemy emocjonalne i psychiczne oraz jak można im zaradzić mówi najnowszy raport, przygotowany przez Human Power we współpracy z Medicover.

Biorąc pod uwagę powody absencji, na przykład wśród pacjentów Medicover, nieobecność w pracy związana z problemami ze zdrowiem psychicznym w największym stopniu była wynikiem reakcji na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne (46 proc.), epizod depresyjny (26 proc.), zaburzenia lękowe (17 proc.).

Polskich pracowników cechuje wyjątkowo wysoki poziom codziennego stresu. Ten z kolei wpływa na szereg niekorzystnych zjawisk, których konsekwencje dotykają również pracodawców: spadek efektywności i kreatywności pracownika, niższa jakość obsługi klienta, spadek tempa uczenia się czy gotowości do podejmowania nowych zadań.

„Chcemy pokazać, jak pracownicy działają pod wpływem silnych, negatywnych emocji, jakie są skutki stresu oraz jakie działania w miejscu pracy mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne pracowników. Temat jest palący, bo obecnie szacuje się, że ponad połowa absencji w pracy jest pochodną problemów związanych ze stresem” – mówi cytowana w komunikacie Małgorzata Czernecka, prezes zarządu Human Power.

Na pogłębiający się stan, związany z problemami psychicznymi pracowników, reagują instytucje międzynarodowe. W 2022 roku zacznie obowiązywać nowa klasyfikacja chorób Światowej Organizacji Zdrowia. Znajdą się w niej zapisy pozwalające lekarzom diagnozować wypalenie zawodowe (rozumiane jako poczucie obniżenia energii lub wyczerpania, zmniejszenie skuteczności zawodowej czy odczuwanie negatywnych emocji związanych z pracą), a cierpiącym na nie osobom wystawiać zwolnienia lekarskie .

Raport „Mental Health. Odporność psychiczna pracowników. Emocje i biznes” powstał w oparciu o analizę rynku, analizy dobrych praktyk oraz statystyk w zakresie zdrowia psychicznego w Polsce i na świecie.