Grant Thornton: W 2019 r. uchwalono w Polsce 21,5 tys. stron nowego prawa. MZ – ponad tys. stron

SEG 2025

W 2019 roku uchwalono w Polsce 21,5 tys. stron nowego prawa, o 2,5% mniej niż rok wcześniej; jednak to i tak jeden z najwyższych wyników w historii. Ministerstwo zdrowia znalazło się w ścisłej czołówce.

Jedynie 17% regulacji stanowiły ustawy, pozostałe – to rozporządzenia wykonawcze organów administracji rządowej, wydawane do konkretnych ustaw, wynika z „Barometru otoczenia prawnego w polskiej gospodarce 2020”, przygotowanego przez Grant Thornton.

Warto przypomnieć, że najwięcej stron prawa uchwalono w 2016 roku – ponad 35 tys. stron.

Z barometru wynika, że w roku ubiegłym Sejm przyjął ustawy liczące łącznie 3 572 strony maszynopisu, a rząd rozporządzenia o łącznej objętości 17 546 stron maszynopisu. Najwięcej 5 445 stron: Ministerstwo Edukacji Narodowej (ze względu m.in. na przyjęcie rozporządzenia o podstawach programowych kształcenia w zawodach), Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (1 839 stron, m.in. ze względu na rozporządzenie, dotyczące płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi), Ministerstwo Finansów (1 668), Rada Ministrów (1 341) oraz Ministerstwo Zdrowia (1 056). Najmniej Ministerstwo Sportu (18).

W ocenie autorów badania, problem zmienności prawa nie został rozwiązany, gdyż ilość wchodzących na bieżąco przepisów w życie jest ogromna, a fizyczne ich śledzenie jest praktycznie niemożliwe. „Przedsiębiorca, który chciałby mieć pewność, że jest na bieżąco ze zmianami w prawie w 2019 roku, musiałby każdego dnia roboczego (przy założeniu, że na przeczytanie strony aktu prawnego potrzeba dwóch minut) czytać je przez 2 godziny i 52 minuty.

Z barometru wynika również, że prace nad ustawą trwały w parlamencie 69 dni (do momentu podpisu prezydenta). To najkrótszy czas w historii badania, o 8 dni krócej niż dotychczasowy rekord z 2018 roku i o 30 dni krócej niż w roku 2018.

„Barometr otoczenia prawnego w polskiej gospodarce” to projekt badawczy realizowany przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton, który na konkretnych liczbach pokazuje, jak dużo prawa produkuje się w Polsce.

(ISBnews)

Kapitał na Zdrowie