Polfa Tarchomin rozpoczął produkcję płynu do dezynfekcji rąk

Polfa Tarchomin rozpoczął produkcję płynu do dezynfekcji rąk. Produkcja już ruszyła, w pierwszej kolejności na potrzeby Ministerstwa Zdrowia. Kolejne partie, po zrealizowaniu zamówień centralnych, będą wprowadzane na rynek.

„Współpraca Ministerstwa Zdrowia oraz podległych urzędów wraz z Polfą Tarchomin pokazuje elastyczność i sprawność działania Państwa. Polfa potrafi szybko wprowadzić na rynek nowy produkt równocześnie nie przerywając produkcji pozostałych, istotnych leków” – podkreśla cytowany w komunikacie Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

„Wyprodukowanie 100 tys. opakowań płynu antybakteryjnego stanowiło dla nas duże wyzwanie. Udało się, pomimo wymagającej sytuacji na rynku oraz wyzwań regulacyjnych” – dodaje Jarosław Król, prezes TZF Polfy.

Polfa Tarchomin przygotowała dwa produkty:
• Płyn antybakteryjny w poręcznym, 30 mililitrowym opakowaniu (również w opakowaniu 5 litrów) – Trisept TZF,
• Płyn do dezynfekcji pomieszczeń w 5-litrowym pojemniku – Dezynmax TZF.

W rekordowym czasie przebiegły pracę nad opracowaniem składu, kupnem niezbędnych surowców farmaceutycznych i opakowań, a także rejestracją produktu w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Obydwa produkty zostały zarejestrowane jako produkt biobójcze.

Ze względu na zapewnienie dostaw na rynku strategicznie ważnych produktów takich, jak insuliny i antybiotyki do procesu rozlania płynu częściowo wykorzystano zewnętrznych dostawców.

Polfa Tarchomin jest najstarszym producentem leków w Polsce. Specjalizuje się w produkcji leków przeciwbakteryjnych (antybiotyki); leków przeciwcukrzycowych (insuliny); leków działających na ośrodkowy układ nerwowy oraz produktów dermatologicznych. Zakład jest także polskim producentem API.
Portfolio Polfy Tarchomin zawiera około 50 produktów w prawie 120 różnych formach i dawkach.
W ofercie znajdują się: leki wydawane na receptę (tzw. Rx) zarówno refundowane jak i nieobjęte refundacją; leki dostępne bez recepty (tzw. OTC), leki stosowane w lecznictwie zamkniętym (szpitale); suplementy diety oraz wyroby medyczne.
Roczne możliwości produkcyjne zakładu to 65 milionów opakowań leków w formie stałej (tabletki, kapsułki), aerozoli oraz żeli. Zakład posiada 30 linii produkcyjnych.