Dane nt. liczby zakażonych. Co z tym Mazowszem?

cząstki wirusa w niebieskim świetle

O dane z województwa mazowieckiego ISBzdrowie pytało już wczoraj (patrz:
MZ: 134 nowe przypadki, 18 osób nie żyje. Co z tym Mazowszem?). Dziś rano (8 kwietnia) w statystykach zakażeń na koronawirusa Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny nie uwzględniło tego województwa. Postanowiliśmy sprawdzić dlaczego.

Warto tak dla porządku dodać, że mazowieckie to największe i najgęściej zaludnione województwo w Polsce. Tu też – siłą rzeczy – notuje się najwięcej zakażeń Sars-Cov-2. Tu też działa najwięcej stacji sanitarno-epidemiologicznych – 38.

„Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie przygotowuje i wysyła codziennie w ciągu doby 11 różnych raportów klasyfikujących i zbierających w odmiennych konfiguracjach dane epidemiologiczne i laboratoryjne przedstawiające sytuację na terenie województwa mazowieckiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19. Wspomniane tabele przesyłane są do Wojewody Mazowieckiego, Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji” – wyjaśnia w rozmowie z ISBzdrowie Joanna Narożniak, rzecznik prasowy WSSE w Warszawie.

„Dane na temat bieżącej sytuacji epidemiologicznej w województwie mazowieckim i w poszczególnych powiatach na Mazowszu są podawane do publicznej wiadomości na stronach www poszczególnych PSSE i codziennie aktualizowane o tej samej porze. Meldunki epidemiologiczne, które prezentowane są na stronach internetowych, przedstawiają dane z nadzoru epidemiologicznego Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych opracowane do godz. 13.00 na dany dzień” – wyjaśnia dalej Narożniak. – „Komunikat zbiorczy o aktualnej sytuacji w województwie mazowieckim pojawia się codziennie na stronie WSSE w Warszawie w godzinach wieczornych, z wyraźnym zaznaczeniem aktualizacji stanu na dany dzień i godzinę”.

Z kolei Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego, mówi nam, że „Mazowsze to trudny teren, ale nie mam czasu robić godzinnego wykładu na ten temat”.

Ministerstwo Zdrowia nie znalazło dla nas czasu.

 

Kapitał na Zdrowie