W związku z planowanym na 16 kwietnia wejściem w życie obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia, które doprecyzowuje regulacje w tym zakresie. Uwagi można przesyłać na adres dep-pr@mz.gov.pl do środy 15 kwietnia 2020 r. do godz. 10:00.
Od 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania:
w środkach publicznego transportu zbiorowego; w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach; na terenach zieleni, w szczególności: w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na terenie plaż; na terenach leśnych, w szczególności: na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.
Maseczki nie trzeba będzie nosić podczas jazdy samochodem osobowym. Obowiązek ten nie dotyczy też dzieci poniżej 2 lat albo „osób, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu z trudności w oddychaniu albo niezdolnych z do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa”.
„Projektowane rozporządzenie ma na celu uszczegółowienie przepisów dotyczących obowiązku zakrywania ust i nosa, który został wprowadzony rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 658), i który ma zacząć obowiązywać od dnia 16 kwietnia 2020 r. Projekt wskazuje na konkretne sytuacje, w których obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje, a także wskazuje na odstępstwa od tego obowiązku” – czytamy w uzasadnieniu.
Projekt dostępny jest: https://www.gov.pl/web/zdrowie/rozporzadzenie-rady-ministrow-ws-obowiazku-zakrywania-ust-i-nosa-w-miejscach-publicznych
Warto także przypomnieć, że zgodnie z wytycznymi konsultanta krajowego ds. chorób zakaźnych maseczka, która nie jest przeznaczona do użytku przez personel medyczny i osoby zakażone SARS-CoV-2, powinna mieć kształt prostokąta i minimalne rozmiary 17,5 cm x 9 cm „na płasko”. Musi ona mieć troki do związania z tyłu głowy lub gumkę do zaczepienia o uszy. Aby maska spełniała swoje zadanie, w części środkowej powinna mieć zakładki (tzw. harmonijkę). Umożliwi to dopasowanie jej do kształtu twarzy oraz zakrycie nosa, ust i brody. Maseczka można być wykonana z fizeliny lub tkanin różnego rodzaju: bawełnianych, bawełnianych z domieszką elastanu, bawełnianych z lnem, lnianych, poliestrowych 100%, wiskozowych z domieszką poliestru, poliamidowych z poliestrem,
Ważne jest, aby materiał posiadał certyfikat STANDARD 100 OEKO-TEX. W przypadku niskiej gramatury producent powinien zwielokrotnić liczbę warstw tkaniny.