Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.
Gazeta Wyborcza
–Dziennie można wykonać w Polsce 15-20 tys. testów dziennie, jednak potencjał ten nie jest wykorzystany. W środę przeprowadzono łącznie 12,5 tys. testów. Wskazania Głównego Inspektoratu Sanitarnego nakazują poddawać badaniom diagnostycznym osoby przejawiające objawy niewydolności oddechowej, mające gorączkę i kaszel, jednak wielu nosicieli Covid-19 nie ma podobnych objawów.
–W „The New England Journal of Medicine” zamieszczono wyniki badań nad redesivirem w kierunku leczenia Covid-19. U 68% badanych osób lek wyraźnie poprawił stan zdrowia, 13% pacjentów zmarło. Minusem pracy jest stosunkowo mała liczba uczestników badania (53) i brak grupy kontrolnej.
–Brazylijscy specjaliści ze szpitala w Manaus postanowili przeprowadzić badania nad chlorochiną, która od początku pandemii typowana jest jako lek mogący znaleźć zastosowanie w terapii Covid-19. W badaniu udział wzięło 81 pacjentów ze stwierdzonym zarażeniem, okazało się jednak, że podanie leku wywołuje zaburzenia rytmu serca, dlatego badanie przerwano w 6. dniu.
–Wojewoda mazowiecki zalecił, aby wszystkie miejskie szpitale w Warszawie przygotowały się na przyjęcie pacjentów zakażonych koronawirusem. Placówki muszą przyszykować dla nich co najmniej 50 łóżek, w tym te z respiratorami. Wynika to z faktu, że w ciągu 2-3 tygodni pacjenci chorujący na Covid-19 przestaną się mieścić w szpitalach jednoimiennych.
Rzeczpospolita
–Zdaniem ekspertów szybkie testy antygenowe, które resort zdrowia sprowadził z Korei, mogą okazać się nieskuteczne. Wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych dr Matylda Kłudkowska twierdzi, że ich czułość będzie niewiele wyższa niż w przypadku dotychczas stosowanych testów na przeciwciała, a na pewno niższa od testów molekularnych.