NFZ powołał Zespół ds. koncepcji budowy centralnego rejestru wyrobów medycznych

Prezes NFZ powołał Zespół do spraw koncepcji budowy centralnego rejestru wyrobów medycznych oraz rozliczania realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Liczy on 8 osób – są to wyłącznie pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia, ale „w pracach Zespołu mogą brać udział w charakterze doradcy lub eksperta, osoby niebędące jego członkami, zaproszone przez przewodniczącego Zespołu lub przez zastępców przewodniczącego Zespołu”.

Przewodniczącym Zespołu został Bogdan Wilk, główny specjalista w Gabinecie Prezesa Funduszu w Centrali Funduszu; a jego zastępcą Magdalena Wojdowska – Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Centrali Funduszu.

Głównym zadaniem zespołu będzie wypracowanie koncepcji zmian służących usprawnieniu współpracy między NFZ a świadczeniodawcami w zakresie zaopatrzenia w wyroby medyczne.

Zespół ma:
1) wypracować koncepcję w zakresie budowy centralnego rejestru wyrobów medycznych mającej na celu:
a) ujednolicenie sposobu weryfikowania i akceptowania przez oddziały wojewódzkie NFZ harmonogramu -zasoby stanowiącego załącznik do umów
o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju zaopatrzenie w wyroby medyczne (zawierającego informacje o asortymencie wyrobów medycznych),
b) zwiększenie jakości przekazywanych danych rozliczeniowych przez świadczeniodawców realizujących zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne w zakresie asortymentu wyrobów medycznych,
c) ograniczenie występowania wątpliwości dotyczących właściwej kwalifikacji danego wyrobu medycznego;
2) wypracować koncepcję w zakresie zmian sposobu rozliczania realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne mającej na celu umożliwienie rozliczania świadczeń (w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju zaopatrzenie w wyroby medyczne) z jednym właściwym dla świadczeniodawcy realizującego zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oddziałem wojewódzkim NFZ;
3) przeprowadzić analizy regulacji prawnych oraz przygotowanie projektu niezbędnych zmian legislacyjnych umożliwiających realizację zadań, o których mowa w pkt 1 i 2.

„Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zapraszamy do zgłaszania propozycji usprawnień, które przyczynią się do ułatwienia zawierania oraz aneksowania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz procesu realizacji i rozliczania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne.

Propozycję zmian prosimy przesłać na adres: ezpo@nfz.gov.p do 31.05.2020 r.

Przesłane propozycje poddamy analizie. Będą one punktem wyjścia do pracy nad dalszym rozwojem systemu w obszarze zaopatrzenia w wyroby medyczne” – zapowiada NFZ.

Kapitał na Zdrowie