Creotech rozpocznie seryjną produkcję respiratorów w ciągu 4 miesięcy

Creotech Instruments rozpoczął proces dopuszczenia respiratorów konstruowanych na licencji Medtronic na rynek polski, europejski i amerykański. W ciągu 4 miesięcy Creotech planuje rozpocząć seryjną produkcję urządzeń, dostarczając na rynek miesięcznie 200 respiratorów, podała spółka.

„W czasie pandemii respiratory stały się zasobem strategicznym, o który rywalizują poszczególne państwa. Dostęp do niech w pierwszej kolejności uzyskiwali ci najsilniejsi. Ta sytuacja uzmysłowiła nam, jak ważne jest posiadanie krajowych, niezależnych od globalnych łańcuchów dostaw, zdolności produkcyjnych w tym zakresie. Szczególnie, jeśli spodziewamy się kolejnej fali zachorowań w drugiej połowie roku” – powiedział prezes Jacek Kosiec, cytowany w komunikacie.

Podstawą do skonstruowania przez inżynierów Creotech Instruments respiratora stała się dokumentacja i licencja respiratora Covidien Puritan Bennett 560 amerykańskiej firmy Medtronic. W związku z pandemią, dokumentacja techniczna tego urządzenia została udostępniona na licencji otwartej. W trakcie prac nad prototypem zidentyfikowano i przetestowano po kilka zamienników kluczowych podzespołów respiratora. Pozwoliło to znacznie zmniejszyć ryzyko nagłych przestojów produkcji spowodowanych brakiem konkretnych podzespołów.

„Kluczowe podzespoły, na których opiera się produkowany przez nas respirator, zniknęły z rynku już w pierwszych tygodniach pandemii. Dlatego konieczne było znalezienie nowych, bezpiecznych rozwiązań w ramach konstruowania łańcucha dostaw w Polsce. Dotyczyło to między innymi czujników, elektrozaworów, złączy, wyświetlacza, podsystemu turbiny i pakietu akumulatorów. Konstruując nasze urządzenie zastosowaliśmy także kilka ulepszeń naszego autorstwa” – wskazał Grzegorz Kasprowicz, jeden z założycieli Creotech, który kieruje projektem polskiego respiratora.

W połowie czerwca, po 75 dniach pracy nad projektem, z linii produkcyjnej Creotech Instruments zjechały pierwsze prototypy respiratorów bazujących na produkcie firmy Medtronic. W połowie lipca, po przeprowadzeniu udanych testów urządzenia, rusza produkcja serii przedwdrożeniowej, podano także.

„Teraz rozpoczynamy proces dopuszczenia produktu na rynek Polski i europejski, a równolegle podejmujemy rozmowy z Food and Drug Administration w USA. Sytuacja w USA jest krytyczna, zachorowało tam już ponad trzy miliony obywateli, dlatego może się okazać, że nasz respirator będzie potrzebny również tam. Zależy nam, aby respirator został dopuszczony na rynek polski na jesieni tego roku. Jest to termin realny, zważywszy na to, że produkt jest wytwarzany na licencji produktu już dopuszczonego na nasz rynek” – dodał Kosiec.

Równolegle w firmie trwają prace nad uruchomieniem produkcji seryjnej. Przygotowywane jest zaplecze testowe i produkcyjne. Zgodnie z planem jeszcze w tym roku Creotech ma osiągnąć zdolność wytwarzania 200 respiratorów miesięcznie.

„W razie konieczności liczba ta może zostać podwojona. Cena respiratora produkowanego przez Creotech nie powinna przekroczyć 40 tys. zł. Będzie więc zbliżona do cen tych urządzeń sprzed pandemii, a przy tym znacznie niższa od cen respiratorów sprowadzanych obecnie z rynków zagranicznych” – podsumowano.

Creotech Instruments S.A., największa firma polskiego sektora kosmicznego, jest liderem projektu CreoDIAS, w ramach którego gromadzi i umożliwia przetwarzanie danych satelitarnych pochodzących z europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus.

(ISBnews)