Od dzisiaj (24 września) startuje bezpłatna infolinia dla pełnoletnich kobiet, które znajdują się w trudnym życiowo momencie i potrzebują rozmowy ze specjalistą. Psycholodzy posiadający wieloletnie doświadczenie będą pełnili dyżury w poniedziałki (17.00 – 21.00) oraz w czwartki (10.00 – 14.00) pod bezpłatnym numerem telefonu 800 909 444.
Eksperci dyżurujący na infolinii to psycholodzy z wieloletnim doświadczeniem, którzy oferują wsparcie w zakresie psychologicznym, terapeutycznym, rozwojowym m.in. w przypadku przeżywania silnego stresu, trudności wychowawczych, problemu radzenia sobie z trudnymi emocjami, czy doświadczania przemocy psychicznej i fizycznej. Specjaliści kierują się zasadą poufności zasłyszanych treści oraz anonimowości dzwoniącego. Ponadto, dbają o poszanowanie każdej osoby, która zwraca się po pomoc, bez jej oceniania i wartościowania postaw czy zachowań.
„Nierzadko kryzys emocjonalny sprawia, że trudno jest samemu dostrzec najbardziej pomocne w danym momencie rozwiązania, prowadzi do samoobwiniania się za niepowodzenia i powoduje zachwianie równowagi psychicznej. Dlatego zadaniem terapeuty pracującego w infolinii jest wsparcie kobiet w odnajdywaniu najbardziej efektywnych rozwiązań swoich problemów. Rozmowa z kimś, kto spojrzy na problem z innej perspektywy, obiektywnie bez silnych emocji, może zmienić optykę i wskazać nowe możliwości radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi. Zadaniem eksperta jest również kierowanie osób korzystających z pomocy zdalnej do lokalnie działających specjalistów i instytucji wspierających w celu kontynuacji pomocy” – komentuje Agnieszka Górecka, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Programu Edukacji i Promocji Zdrowia Fundacji Edukacji Społecznej.
Jesienne obniżenie nastroju dotyka około 10% pacjentów, częściej dopada ono kobiety. W tym roku, dodatkowym, istotnym czynnikiem, który wpłynął na zwiększoną labilność emocjonalną jest przeciążenie i stres związane z pandemią COVID-19. Eksperci ONZ alarmują, że w czasie pandemii COVID-19 wiele osób doświadcza uczucia niepokoju, który jest spowodowany izolacją społeczną, obawą przed zakażeniem, a także utratą członków rodziny. Na negatywne skutki psychologiczne narażone są bardziej kobiety (66% respondentek).