Każdego roku udar mózgu zabija około 30 tys. osób w Polsce. Wg statystyk jest trzecią, po chorobach serca i nowotworach, przyczyną śmierci i pierwszą przyczyną trwałej niepełnosprawności Polaków po 40. roku życia. Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu, co oznacza, że każdego dnia choroba dotyka ponad 220 osób. Może wystąpić u każdego – w każdym wieku, w każdym miejscu, w każdym czasie, także w dobie pandemii. Dlatego z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu 2020 (29 października), największe organizacje pacjenckie i towarzystwa naukowe, działające w obszarze udaru mózgu, dzielą się z Polakami specjalną wiadomością pod hasłem „ALERT UDAROWY” i zachęcają do jej przekazywania dalej z nadzieją, że jak najwięcej osób dowie się, jakie są objawy udaru mózgu i jak trzeba zareagować kiedy się pojawią.
W akcję edukacyjną po raz kolejny zaangażował się aktor Jacek Rozenek, który w ubiegłym roku doznał udaru mózgu. W tym roku do grona partnerów dołączyło także Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych.
Motto tegorocznej edycji Alertu brzmi „Pozwól (się) uratować”. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę Polaków na to, że znajomość objawów udaru mózgu, niezwłoczne wezwanie pogotowia ratunkowego i wiedza jakie informacje należy przekazać dyspozytorowi dzwoniąc pod numer 999 lub 112, może uratować życie nasze lub innej osoby, u której wystąpi udar mózgu.
„Natychmiastowe wezwanie pogotowania ratunkowego i udzielenie specjalistycznej pomocy ma bezpośredni wpływ dalsze losy chorego. Im sprawniej przebiegnie wywiad medyczny podczas wezwania, tym szybciej pacjent otrzyma pomoc. Podczas rozmowy, wzywający powinien uważnie słuchać dyspozytora i postępować według jego wytycznych – od tego zależy cała akcja ratunkowa” – zwraca uwagę Ireneusz Szafraniec, Prezes Elekt Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych. – „Ważne, by osoba wzywająca pomoc medyczną zgłosiła 3 podstawowe informacje: jakie są objawy, kto potrzebuje pomocy, gdzie jest chory”.
Podstawowe objawy udaru mózgu łatwo zapamiętać dzięki prostemu rozwinięciu akronimu słowa UDAR: U – utrudniona mowa, D – dłoń/ręka opadająca, A – asymetria ust, R – reaguj natychmiast! Dzwoń na 112 lub 999!
„Zapraszamy wszystkich do przekazywania bliskim „Alertu”, by ostrzeżenie o groźnej chorobie jaką jest udar mózgu trafiło i zostało zapamiętane przez jak najwięcej osób. Liczy się szybka reakcja. Jeśli chory trafi w odpowiednim momencie do szpitalnego oddziału udarowego, ma szansę uniknąć poważnych konsekwencji choroby” – wyjaśnia dr n. med. Włodzimierz Krzysztof Dłużyński, Prezes Zarządu Fundacji Udaru Mózgu – „Łagodzenie skutków udaru bywa trudne i długotrwałe, wymaga od chorego dużo cierpliwości i samozaparcia. W powrocie do zdrowia wielkie znaczenie ma rehabilitacja, jednak żeby w ogóle ją rozpocząć, niezbędna jest pomoc medyczna. Im szybciej ona przyjdzie, od chwili rozpoznania objawów, tym większe są szanse na ograniczenie niepełnosprawności chorego w przyszłości”.
Światowy Dzień Udaru Mózgu obchodzony każdego roku w dniu 29 października, ustanowiony został przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization) w celu budowania świadomości choroby, która jest trzecią, co do częstości, przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałej niepełnosprawności osób dorosłych. Tego dnia na całym świecie specjaliści z dziedziny neurologii, rehabilitacji i innych obszarów medycyny nagłaśniają problem udaru podczas specjalnych akcji, happeningów, zjazdów i konferencji.
Kampania „STOP UDAROM” została zainaugurowana w 2012 roku. Jej celem jest budowanie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki udaru mózgu oraz ograniczania jego medycznych i społecznych skutków. Każdego roku w ramach kampanii, prowadzone są różnego rodzaju działania edukacyjne w zakresie czynników ryzyka, profilaktyki i rozpoznawania objawów udaru mózgu oraz podejmowania skutecznej interwencji w razie jego wystąpienia.