Kraska z MZ: 51 powiatów z obostrzeniami, Warszawa na liście alertów

Dodatkowymi obostrzeniami od soboty zostanie objętych 51 powiatów, 17 z nich znajdzie się w strefie czerwonej, a 34 na liście żółtej. Kilkanaście powiatów, w tym miasto Warszawa, trafiło na listę alertów – oznacza to, że jeżeli nie dojdzie do spadku liczby zachorowań, trafi na listę czerwoną lub żółtą, poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

„Sytuacja robi się poważna. Na liście powiatów mamy 51 powiatów, 17 powiatów jest w strefie czerwonej i 34 jest 'żółtych’ – powiedział Kraska na konferencji prasowej.

W strefie czerwonej znalazło się m.in. miasto Sopot, w strefie żółtej m.in. miasta: Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Rzeszów, Nowy Sącz i Kielce. Wśród powiatów, które mogą trafić na listę w przyszłym tygodniu jest m.in. miasto Warszawa, Włocławek, Zielona Góra, Słupsk, Suwałki i Mysłowice.

W „strefie czerwonej” od soboty znajdą się powiaty:

a) aleksandrowski i żniński w województwie kujawsko-pomorskim,

b) białostocki w województwie podlaskim,

c) działdowski w województwie warmińsko-mazurskim,

d) gostyński, krotoszyński i międzychodzki w województwie wielkopolskim,

e) głubczycki w województwie opolskim,

f) kartuski i miasto na prawach powiatu Sopot w województwie pomorskim,

g) kłobucki w województwie śląskim,

h) limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański w województwie małopolskim,

i) łęczyński w województwie lubelskim, otwocki w województwie mazowieckim;

„Strefa żółta” obejmie następujące powiaty:

a) bartoszycki, iławski i nidzicki w województwie warmińsko-mazurskim,

b) bełchatowski, piotrkowski i wieluński w województwie łódzkim,

c) brzeski i oleski w województwie opolskim,

d) bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto na prawach powiatu Gdańsk, miasto na prawach powiatu Gdynia, pucki, słupski i wejherowski w województwie pomorskim,

e) dębicki, miasto na prawach powiatu Rzeszów i mielecki w województwie podkarpackim,

f) janowski w województwie lubelskim,

g) kielecki i miasto na prawach powiatu Kielce w województwie świętokrzyskim,

h) nowosądecki, miasto na prawach powiatu Nowy Sącz, suski i wadowicki w województwie małopolskim,

i) miasto na prawach powiatu Szczecin w województwie zachodniopomorskim,

j) ostrowski i wolsztyński w województwie wielkopolskim,

k) przasnyski i żyrardowski w województwie mazowieckim,

l) trzebnicki w województwie dolnośląskim, m) wysokomazowiecki w województwie podlaskim.

„Czerwone” powiaty to te, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień ogłoszenia. Z kolei powiaty w przedziale od 6 do 12 przypadków są oznaczane kolorem żółtym. Podział ten wprowadzono kilka tygodni temu. Lista powiatów aktualizowana jest co tydzień.

Wiceminister poinformował, że w najbliższych dniach dojdzie do korekty obliczania wskaźników zachorowań przy wpisie na listę czerwoną i żółtą. Sprawi ona, że na listę będą mogły o wiele szybciej niż dotychczas trafiać wielkie miasta.

Na liście alertów znajdują się powiaty:

lubański w woj. dolnośląskim

lipnowski i miasto Włocławek w woj. kujawsko-pomorskim

powiat włodawski, gorzowski i miasto Zielona Góra w woj. lubuskim

łowicki w woj. łódzkim

krakowski w woj. małopolskim

garwoliński, makowski i miasto Warszawa w woj. mazowieckim

miasto Suwałki i powiat zambrowski w woj. podlaskim

miasto Słupsk w woj. pomorskim

miasto Mysłowice w woj. śląskim

nowomiejski w woj. warmiński-mazurskim

pleszewski w woj. wielkopolskim

Ministerstwo Zdrowia planuje też wprowadzenie od połowy października dodatkowych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa, w tym graniczenie zgromadzeń i liczby osób, uczestniczących w weselach w strefie zielonej (ze 150 do 100 osób) i żółtej (ze 100 do 75 osób), obowiązek zamykania barów, pubów i restauracji w strefach czerwonych o godz. 22 oraz obowiązek noszenia maseczek także w strefie żółtej.

Jeżeli jednak trend wzrostu zachorowań utrzymywałby się, możliwe będzie skrócenie etapu konsultacji społecznych i przyśpieszenie wejścia w życie rozporządzenia w tej sprawie.

Zgodnie z aktualnymi regulacjami na terenie powiatów ze strefy czerwonej nie mogą odbywać się targi ani wydarzenia kulturalne. Nie działają wesołe miasteczka, parki rozrywki, parki rekreacyjne. Mogą natomiast sanatoria i ośrodki rehabilitacji. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się tylko bez udziału publiczności.

Natomiast w kościołach obowiązuje ograniczenie liczby maksymalnie do 50% obłożenia kościoła lub innego obiektu religijnego. Na zewnątrz świątyń może gromadzić się do 150 osób. W spotkaniach, także rodzinnych może uczestniczyć do 50 osób. Na siłowaniach na 1 osobę musi przypadać 10 m2. W kinach publiczność może zajmować jedynie 25% wolnych miejsc.

Z kolei w powiatach strefy żółtej na siłowniach, w klubach i centrach fitness na terenie tzw. stref żółtych na jedną osobę ma przypadać 7 m2 powierzchni (na terenie kraju miejsca mają być udostępniane naprzemiennie, przy zachowaniu 1,5 m odległości).

W weselach, innych uroczystościach rodzinnych i spotkaniach może brać udział maksymalnie 100 osób. Taki jest też limit liczby osób, które mogą wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych na otwartej przestrzeni (na terenie całego kraju nie ma limitu miejsc pod warunkiem zachowania 1,5-metrowego dystansu). W kinach może przebywać jedynie 25% publiczności (na terenie kraju 50%).

Organizacja kongresów i targów jest możliwa jedynie pod warunkiem, że w miejscu odbywania się imprezy będzie znajdować się 1 osoba na 4m2 (na terenie kraju 1 os. na 2,5 m).

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1 967 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 93 481 osób. Łącznie zmarły 2 543 osoby.

(ISBnews)