Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.
Rzeczpospolita
–Rząd ponownie wprowadził tzw. godziny dla seniorów, obowiązujące od 15 października, natomiast mimo wcześniejszych zapowiedzi nie zmienił zasad funkcjonowania szkół. ZNP domaga się, aby decyzję o zmianie trybu pracy w szkole mógł podejmować dyrektor bez udziału sanepidu – zwłaszcza w czerwonej strefie. Na decyzję sanepidu często trzeba czekać wiele dni, w tym czasie dochodzi do kolejnych zarażeń. Rząd planuje co czwartek prezentować dalsze strategie walki z epidemią.
–Obowiązująca od piątku nowelizacja rozporządzenia w sprawie standardów anestezjologicznych przewiduje, że w szpitalach III poziomu sieci covidowej nie trzeba będzie stosować standardów anestezjologicznych, a rezydent IV roku anestezjologii będzie mógł samodzielnie udzielać świadczeń zdrowotnych. Nowe prawo ma obowiązywać tylko przez okres pandemii.
Gazeta Wyborcza
–Z badań naukowców z Francji i Belgii wynika, że w próbkach moczu dzieci z Rybnika stwierdzono nawet 9-krotnie wyższe stężenie „czarnego węgla”, czyli rakotwórczego składnika zanieczyszczonego powietrza, który powstaje przy spalaniu paliw kopalnych, niż w przypadku ich rówieśników ze Strasburga. Według WHO Rybnik jest na 4. miejscu w Europie pod względem zanieczyszczenia powietrza.
Dziennik Gazeta Prawna
–Rząd rozważa wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Główną przesłanką przy podejmowaniu takiej decyzji będzie wydolność służby zdrowia. Obecnie największym problemem jest nie brak sprzętu, lecz kadry medycznej – głównie anestezjologów, zakaźników i pielęgniarek. Szykowane są rozwiązania, które pozwolą skutecznie egzekwować nakaz pracy lekarzy innych specjalności z chorymi na koronawirusa.
–Resort zdrowia zapowiada zmiany w strukturze szpitali, zakładające m.in. centralny nadzór, zmniejszenie liczby szpitali w dotychczasowej formule, uzależnienia finansowania procedur od jakości opieki i zarządzania. Ministerstwo rozważa również wprowadzenie ostrzejszych kryteriów dla kandydatów na dyrektorów placówek. Według wstępnych założeń projekt założeń reformy ma zostać przedstawiony w październiku.