KE zatwierdziła zakup dodatkowych 300 mln dawek szczepionki Moderny

rząd fiolek z napisem COVID

Komisja Europejska zatwierdziła umowę zakupu dodatkowych 300 mln dawek szczepionki firmy Moderna, poinformowała Komisja. Połowa zamówienia miałaby zostać dostarczona do państw unijnych jeszcze w tym roku, a połowa – w przyszłym.

„Komisja Europejska zatwierdziła drugą umowę z firmą farmaceutyczną Moderna, która przewiduje dodatkowy zakup 300 mln dawek (150 mln w 2021 r. I opcję dokupienia dodatkowych 150 mln w 2022 r.) W imieniu wszystkich państw członkowskich UE. Nowa umowa przewiduje również możliwość przekazania szczepionki krajom o niższym i średnim dochodzie lub przekierowania jej do innych krajów europejskich” – czytamy w komunikacie.

Dzisiejszy kontrakt z Moderna opiera się na szerokim portfolio szczepionek, które będą produkowane w Europie, w tym na już podpisanych kontraktach z BionTech/Pfizer, AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, CureVac i Moderna.

Ta zdywersyfikowana oferta szczepionek zapewni Europie dostęp do 2,6 mld dawek, gdy tylko udowodni się, że są one bezpieczne i skuteczne, podała Komisja.

KE przyznała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionki opracowanej przez BioNTech i Pfizer 21 grudnia 2020 r.,Moderna – 6 stycznia 2021 r. I Astra Zeneca 29 stycznia 2021 r.

Szczepionka Moderna jest oparta na informacyjnym RNA (mRNA). mRNA przenosi instrukcje z DNA do mechanizmu wytwarzania białek w komórce. W szczepionce mRNA instrukcje te wytwarzają nieszkodliwe fragmenty wirusa, które organizm ludzki wykorzystuje do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania lub zwalczania choroby. Kiedy osoba poddawana szczepieniom otrzyma szczepionkę, jej komórki odczytują instrukcje genetyczne i wytwarzają białko kolczaste na zewnętrznej powierzchni wirusa, którego ten używa, aby przeniknąć organizmu i wywołać chorobę. Układ odpornościowy osoby szczepionej traktuje to białko jako obce i wytwarza naturalne mechanizmy obronne – przeciwciała i limfocyty T – przeciw koronawirusowi.

Komisja zaznaczyła, że decyzję o dopuszczeniu do obrotu szczepionki podjęła w oparciu o „rzetelną ocenę naukową”, zastosowaną technologię, doświadczenie firm w opracowywaniu szczepionek oraz ich zdolność produkcyjną do zaopatrzenia całej UE, a także ich zdolność do potencjalnego opracowania szczepionki przeciwko wariantom koronawirusa.

(ISBnews)

Kapitał na Zdrowie