12 organizacji apeluje o odstąpienie od procedowania nowelizacji ustawy refundacyjnej

Organizacje branżowe i związki pracodawców wspólnie zaapelowały o odstąpienie od procedowania projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej. W liście otwartym do Macieja Miłkowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, sygnatariusze zaznaczają, że zmiany legislacyjne w obszarze dostępu do terapii są potrzebne, ale ani czas procedowania, ani proponowany kierunek zmian zawarty w obecnym projekcie ustawy nie służą podniesieniu bezpieczeństwa lekowego w Polsce. Sygnatariusze apelu proponują odroczenie procedowania, jasne określenie celów dla nowelizacji ustawy refundacyjnej i szerokie konsultacje proponowanych zmian.

8 lipca 2021 roku w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie poświęcone projektowi ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, opublikowanemu 30 czerwca 2021 roku. Obecni na spotkaniu przedstawiciele organizacji branżowych i związków pracodawców przyznawali, że zmiany w polskim systemie refundacji są potrzebne, jednocześnie jednak zwracali uwagę decydentów na niebezpieczeństwa wynikające z proponowanych w nowym projekcie zapisów.

16 lipca 12 organizacji branżowych podpisało wspólny apel o odstąpienie od procedowania nowelizacji ustawy refundacyjnej.
Zdaniem sygnatariuszy apelu zmiany zaproponowane w obecnym projekcie ustawy o zmianie ustawy refundacyjnej mogą doprowadzić do skutków odwrotnych od oczekiwanych. W opinii przedstawicieli organizacji wpływ projektowanych zapisów na faktyczny dostęp pacjentów do terapii i możliwość zaplanowania leczenia przez klinicystów jest trudny do przewidzenia, a to nie przekłada się na poprawę bezpieczeństwa lekowego Polski.

Sygnatariusze panelu zwrócili także uwagę na niefortunny czas procedowania nowego projektu ustawy. „Propozycja tak szerokich zmian wprowadzana w dobie pandemii i tuż przed nadejściem zapowiadanej czwartej fali masowych zakażeń o nieznanych konsekwencjach społeczno-gospodarczych jest dla środowiska producentów trudna do akceptacji” – napisali w stanowisku.

Organizacje branżowe i związki pracodawców postulują o jasne wyznaczenie celów dla zmian w systemie refundacyjnym. Proponują Ministerstwu Zdrowia odroczenie procedowania a docelowo wspólne, oparte na szeroko zakrojonych konsultacjach z udziałem wszystkich interesariuszy opieki zdrowotnej w Polsce uzgodnienia kształtu ewentualnej nowelizacji ustawy refundacyjnej.

Apel podpisali m.in. Krajowi Producenci Leków, Infarma, Izba Gospodarcza „Farmacja Polska”, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych Polmed, Pracodawcy RP.