Jaka jest wiedza Polek na temat antykoncepcji? Najnowszy raport wskazuje, że wciąż potrzebna jest edukacja

Chociaż kobiety deklarują, że interesują się tematem antykoncepcji, to ich wiedza na ten temat jest bardzo powierzchowna. Wyniki badania zrealizowane w ramach kampanii „Bezpieczna na okrągło” pokazały między innymi, że 37% Polek nie wie, na czym polega stosowanie pierścienia dopochwowego, a co siódma kobieta (14%) nigdy o nim nie słyszała.

W przeprowadzonym wśród Polek badaniu siedem na dziesięć badanych zadeklarowało, że interesuje się tematem antykoncepcji. Zainteresowanie jest większe zwłaszcza wśród młodych kobiet w wieku 18-24 lat – 74% (wobec 72% w wieku 25-34 lat i 66% w wieku 35-45 lat). Jako najbardziej znane metody antykoncepcji respondentki wymieniały prezerwatywę – 83% (suma odpowiedzi „dobrze znam tę metodę antykoncepcji i stosowałam ją w przeszłości” oraz „dobrze znam tę metodę i stosuję ją obecnie”) oraz tabletki antykoncepcyjne (61%). Prezerwatywy stanowią również pierwszą stosowaną z wyboru, długoterminową metodę antykoncepcji dla ponad sześciu na dziesięć badanych.

Niepokojący jest natomiast fakt, że przez 50% kobiet jako dobrze znana i stosowana metoda zabezpieczająca przed zajściem w ciążę wskazany został stosunek przerywany. Jak przypomina ginekolog, dr Małgorzata Nowicka, metoda ta nie jest uznawana przez Światową Organizację Zdrowia jako metoda antykoncepcyjna.

„Stosunku przerywanego nie można traktować jako metody antykoncepcyjnej. Bowiem nawet przerywając stosunek przed wytryskiem, w tak zwanym preejakulacie mogą się znaleźć żywe plemniki. Jest ich nieporównywalnie mniej niż w samym ejakulacie, jednak wciąż stwarza to ryzyko zajścia w ciążę” – wyjaśnia lekarz.

Wśród najmniej znanych metod antykoncepcyjnych znalazł się pierścień dopochwowy. Aktualne stosowanie tej metody zadeklarowało tylko 2% kobiet, a prawie co siódma nigdy o niej nie słyszała. Jednocześnie dostrzegane są jej zalety. Badane, które słyszały wcześniej o pierścieniu dopochwowym, uważają, że największą zaletą pierścienia jest brak konieczności codziennego przyjmowania hormonów (23% umieściło ten czynnik na pierwszym miejscu). W drugiej kolejności jest to brak ryzyka zmniejszenia skuteczności środka przez zapomnienie lub opóźnienie przyjęcia w czasie (14%). Za bardzo skuteczną metodę pierścień dopochwowy uważają przede wszystkim młode respondentki (19%).

„Pierścienie dopochwowe zawierają 2 hormony – estrogen i progestagen – pochodną progesteronu. Hormony uwalniają się stopniowo, zapobiegając owulacji. Pierścień jest miękkim i elastycznym krążkiem, ma średnicę około 5 cm. Zakładany jest na 21 dni, po których powinno nastąpić kilka dni przerwy (tak, jak w przypadku tabletek; wtedy występuje krwawienie). W czasie stosowania krążek nie wymaga wyjmowania, np. podczas stosunku, i nie stanowi przeszkody w stosowaniu leków dopochwowych i tamponów. Nie stwarza też ryzyka pominięcia żadnej dawki hormonów. Zaletą stosowania pierścieni jest również to, że ani wymioty ani biegunka nie wpływają na wchłanianie hormonów, jak dzieje się to w przypadku przyjmowanych tabletek hormonalnych, ponieważ hormony wchłaniane są w pochwie, nie w przewodzie pokarmowym” – tłumaczy dr Małgorzata Nowicka.

Kobiety mają do wyboru wiele skutecznych metod antykoncepcji. W rozmowie z lekarzem ginekologiem warto wybrać tę, która jest dobrana zgodnie ze stanem zdrowia, ale także najbardziej odpowiada indywidualnym potrzebom, oczekiwaniom, a także uwzględnia styl życia.

Internet jako źródło wiedzy o antykoncepcji wśród Polek jest niemal równie chętnie wykorzystywany, co porada ginekologiczna. Aż sześć na dziesięć kobiet czerpie wiedzę na temat antykoncepcji z internetu (60%). Dlatego, aby uzupełnić wiedzę Polek o antykoncepcji, w ramach kampanii edukacyjnej powstała specjalna strona internetowa, na której znajduje się między innymi quiz, z pomocą którego kobiety mogą sprawdzić, jakie metody antykoncepcji będą dla nich najlepsze.

Badanie „Analiza wiedzy i opinii kobiet na temat antykoncepcji oraz metod antykoncepcji, jaką jest pierścień antykoncepcyjny” przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie kobiet (N=1011) w wieku 18 –45 lat, zebrana przez SW Research dla firmy Exeltis, czerwiec 2021.