Merck: Molnupiravir może być pierwszym doustnym lekiem przeciwwirusowym dla COVID-19

Mercrobe, Rich Red, lab, laboratory, scientist, assistant, worker, technician, man, laboratory sample, microtiter plate, white coat, protective gloves, goggles, face protection, measurements, notebook
SEG 2025

Firma Merck, znana jako MSD poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą, oraz Ridgeback Biotherapeutics ogłosiły, że molnupirowir (MK-4482, EIDD-2801), badany doustny lek przeciwwirusowy, znacząco zmniejszył ryzyko hospitalizacji lub zgonu o około 50% w porównaniu z placebo u pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zespołem COVID-19. Firma planuje jak najszybciej wystąpić o pozwolenie na stosowanie leku w stanach nagłych w Stanach Zjednoczonych oraz złożyć wnioski do agencji regulacyjnych na całym świecie. Jeśli zostanie dopuszczony, Molnupiravir może być pierwszym doustnym lekiem przeciwwirusowym dla COVID-19.

W analizie okresowej molnupirowir zmniejszał ryzyko hospitalizacji lub zgonu o około 50%; 7,3% pacjentów, którzy otrzymywali molnupirowir było hospitalizowanych lub zmarło do 29. dnia po randomizacji (28/385), w porównaniu z 14,1% pacjentów otrzymujących placebo (53/377); p=0,0012. Do 29. dnia nie odnotowano zgonów u pacjentów, którzy otrzymywali molnupirowir, w porównaniu z 8 zgonami u pacjentów, którzy otrzymywali placebo. Na zalecenie niezależnego Komitetu Monitorowania Danych i w porozumieniu z Amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków (FDA), rekrutacja do badania została wcześnie wstrzymana z powodu tych pozytywnych wyników. Na podstawie tych wyników firma Merck planuje jak najszybciej złożyć wniosek o pozwolenie na zastosowanie w stanach nagłych (EUA) do amerykańskiej FDA oraz planuje złożyć wnioski marketingowe do innych organów regulacyjnych na całym świecie.

„Pilnie potrzeba więcej narzędzi i metod leczenia, aby zwalczyć pandemię COVID-19, która stała się główną przyczyną zgonów i nadal głęboko dotyka pacjentów, rodziny i społeczeństwa oraz obciąża systemy opieki zdrowotnej na całym świecie. Dzięki tym wynikom, jesteśmy optymistami, że molnupiravir może stać się ważnym lekiem w ramach globalnych wysiłków na rzecz walki z pandemią. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby molnupiravir był dostępny do pacjentów tak szybko, jak to możliwe” – powiedział cytowany w komunikacie Robert M. Davis, dyrektor generalny i prezes, Merck.

„W związku z tym, że wirus nadal szeroko krąży i ponieważ obecnie dostępne opcje terapeutyczne są wlewane dożylnie i/lub wymagają dostępu do placówki ochrony zdrowia, leczenie przeciwwirusowe, które może być przyjmowane w domu, aby utrzymać ludzi z COVID-19 z dala od szpitala, jest niezwykle potrzebne” – dodaje Wendy Holman, dyrektor naczelny Ridgeback Biotherapeutics. – „Jesteśmy bardzo zachęceni wynikami analizy okresowej i mamy nadzieję, że molnupiravir, jeśli zostanie dopuszczony do użytku, może mieć ogromny wpływ na kontrolowanie pandemii”.

W planowanej analizie okresowej oceniano dane 775 pacjentów, którzy zostali wstępnie włączeni do badania fazy 3 MOVe-OUT w dniu lub przed dniem 5 sierpnia 2021 roku. W momencie podjęcia decyzji o przerwaniu rekrutacji na podstawie przekonujących wyników śródokresowych dotyczących skuteczności, badanie zbliżało się do pełnej rekrutacji próby do badania fazy 3 o wielkości 1 550 pacjentów, przy czym ponad 90% planowanej wielkości próby zostało już włączonych do badania.

Kryteria kwalifikacji wymagały, aby wszyscy pacjenci mieli potwierdzoną laboratoryjnie łagodną do umiarkowanej postać COVID-19, z początkiem objawów w ciągu 5 dni od randomizacji do badania. Wszyscy pacjenci musieli mieć co najmniej jeden czynnik ryzyka związany ze złym wynikiem choroby w momencie rozpoczęcia badania. Molnupirowir zmniejszał ryzyko hospitalizacji i (lub) zgonu we wszystkich kluczowych podgrupach; na skuteczność nie miał wpływu czas wystąpienia objawów ani podstawowy czynnik ryzyka. Dodatkowo, w oparciu o uczestników z dostępnymi danymi sekwencjonowania wirusa (około 40% uczestników), molnupirowir wykazywał stałą skuteczność w odniesieniu do wariantów wirusa Gamma, Delta i Mu.

Częstość występowania jakichkolwiek zdarzeń niepożądanych była porównywalna w grupach otrzymujących molnupirowir i placebo (odpowiednio 35% i 40%). Podobnie, częstość występowania zdarzeń niepożądanych związanych z lekiem była również porównywalna (odpowiednio 12% i 11%). Mniej uczestników przerwało terapię z powodu zdarzenia niepożądanego w grupie otrzymującej molnupirowir (1,3%) w porównaniu z grupą placebo (3,4%).

Molnupirawir (MK-4482/EIDD-2801) jest badaną, podawaną doustnie postacią silnego analogu rybonukleozydowego, który hamuje replikację wirusa SARS-CoV-2, czynnika wywołującego COVID-19. Wykazano, że molnupirowir jest aktywny w kilku przedklinicznych modelach SARS-CoV-2, w tym w profilaktyce, leczeniu i zapobieganiu przenoszenia choroby. Ponadto, dane przedkliniczne i kliniczne wykazały, że molnupirowir jest aktywny wobec najczęstszych wariantów SARS-CoV-2. Molnupiravir został wynaleziony w Drug Innovations at Emory (DRIVE), LLC, firmie biotechnologicznej typu not-for-profit należącej w całości do Emory University, i jest rozwijany przez Merck & Co., Inc. we współpracy z Ridgeback Biotherapeutics.

Firma Merck spodziewa się wyprodukować 10 milionów dawek do końca 2021 roku.

Na początku tego roku firma Merck zawarła z rządem Stanów Zjednoczonych porozumienie w sprawie zamówień, na mocy którego Merck dostarczy rządowi Stanów Zjednoczonych około 1,7 miliona dawek molnupirowiru, po uzyskaniu EUA lub zgody amerykańskiej FDA. Dodatkowo, firma Merck zawarła umowy na dostawę i zakup molnupiraviru z innymi rządami na całym świecie, oczekując na zatwierdzenie regulacyjne, i obecnie prowadzi rozmowy z innymi rządami.

Kapitał na Zdrowie