Przegląd prasy

stos gazet pośrodku ramka z napisem ISBzdrowie Przegląd prasy
SEG 2025

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–W piątek 13 z 17 członków Rady Medycznej przy premierze, doradzającej w sprawie pandemii, złożyło rezygnację. Jako powód wskazali brak wpływu rekomendacji na działania rządu oraz wyczerpanie się dotychczasowej współpracy. W Radzie pozostali przewodniczący prof. Andrzej Horban, prof. Tomasz Laskus z WUM, dr Artur Zaczyński z CSK MSWiA oraz prof. Piotr Czauderna z GUM. Formuła doradcza gremium ma zostać zmieniona – jak podaje „Rz”, będzie to ciało ekspercko-konsultacyjne.
–Mimo zapisów w ustawie nie wszyscy ratownicy otrzymują gwarantowaną minimalną stawkę godzinową w wysokości 52 zł brutto. Część dyrektorów szpitali i stacji pogotowia ratunkowego 30-proc. dodatek dolicza do stawki niższej niż przewidziana w porozumieniu stawka podstawowa.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jak podaje „DGP”, nieoficjalny powód odejścia 13 członków Rady Medycznej przy premierze to niechęć do autoryzowania kolejnych zgonów wywołanych pandemią koronawirusa. Zdaniem rozmówców „DGP” poziom manipulacji ze strony rządu w kwestii walki z pandemią był zbyt wysoki. Obecnie nie są planowane zmiany w polityce epidemicznej.
–Zdaniem profesora Marcin Moniuszki, prorektora ds. nauki i rozwoju UM w Białymstoku, niewielka zmiana w genie LZTFL1 może zwiększyć dwukrotnie ryzyko ciężkiej postaci Covid-19. Taką wersję genu ma 14% Polaków. Moniuszko podkreśla jednak, że ważniejszymi czynnikami są wiek, ewentualna otyłość i płeć.
–Do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia ws. substancji wzbogacających dodawanych do żywności. Ma on na celu stworzenie wykazu substancji innych niż witaminy i składniki mineralne, które mają być niedozwolone w produkcji środków spożywczych (zwłaszcza suplementów diety).

 

Kapitał na Zdrowie