„Pierwszym krokiem jest badanie poziomu PSA, jeśli jego poziom jest nieprawidłowy to następnie należy wykonać badanie rezonansem magnetycznym, które daje lekarzowi pełen obraz lokalizacji zmiany nowotworowej, bądź jej braku” – wyjaśnia w rozmowie z ISBzdrowie lek. Marek Zawadzki, ordynator i współtwórca Centrum Urologii Zaawansowanej Szpitala Św. Anny w Piasecznie. – „Jednak ostatnie badania na świecie pokazały ich poziom PSA nie jest najlepszym wskaźnikiem, dlatego – najprawdopodobniej – to rezonans będzie tym pierwszym badaniem przesiewowym”.

Kolejnym krokiem powinna być biopsja fuzyjna. „Mając taki komplet badań chirurg ma pełną wiedzę o umiejscowieniu nowotworu, jego wielkości itp. i może zaplanować zabieg” – tłumaczy Zawadzki.

Centrum Urologii Zaawansowanej Szpitala w Piasecznie oferuje pionierską procedurę – jednodniową diagnostykę raka prostaty. W jej ramach pacjenci z całego kraju, w ciągu krótkiej wizyty w Piasecznie będą mogli otrzymać super dokładną diagnozę, wykonaną dzięki nowatorskiej, stosowanej w piaseczyńskim szpitalu od 2020 roku biopsji dwufuzyjej, czyli fuzji (połączenia) obrazów ultrasonografii z rezonansem magnetycznym. Pozwala to na osiągnięcie niedostępnej tradycyjnymi metodami precyzji i dokładności diagnostycznej, umożliwiającej wczesne wykrycie nawet bardzo małych nowotworów, charakteryzujących się dużą złośliwością.

Rak gruczołu krokowego zwykle dotyka mężczyzn w podeszłym wieku, ale coraz częściej chorują dużo młodsi – czterdziestolatkowie prowadzący aktywne życie osobiste i zawodowe. Nowotwór przeważnie rozwija się w sposób bezobjawowy, dlatego bez regularnych badań profilaktycznych nie jest łatwo go wykryć. Statystycznie rak prostaty jest diagnozowany u jednego na siedmiu mężczyzn w Polsce, co daje około 300-400 rozpoznań tygodniowo i około 16-20 tysięcy rocznie.