Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.
Rzeczpospolita
–Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił skrócenie od 15 lutego izolacji z 10 do 7 dni, rezygnację z tzw. kwarantanny przyjazdowej (będzie ona obowiązywała osoby przybywające spoza strefy Schengen) i kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną, a także przywrócenie do systemu 5 tys. z 30 tys. łóżek szpitalnych zarezerwowanych obecnie dla chorych na Covid-19.
–Zdaniem specjalisty chorób płuc Marcina Pakulskiego kierunek zmian zaproponowany przez resort zdrowia jest słuszny, nie należy jednak mówić o końcu pandemii. Niepokoją go także deklaracje o rezygnacji z wymogu noszenia maseczek, o której Niedzielski wspominał w wywiadzie dla dziennika „Fakt”.
Dziennik Gazeta Prawna
–Wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z UJ obawia się, że perspektywa końca obostrzeń, zarysowana przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, zniechęci ludzi do szczepień przeciw Covid-19, co może okazać się fatalne w skutkach dla osób z grup ryzyka w przypadku pojawienia się nowych wariantów wirusa.
–Z analizy Federacji Przedsiębiorców Polskich wynika, że luka w finansowaniu zdrowia będzie corocznie wzrastać, aby wynieść 41,4 mld zł w 2027 r. Oznacza to, że powyższą kwotę trzeba będzie wykroić z innych części budżetu lub pozyskać od podatników.
Gazeta Wyborcza
–W kancelarii premiera odbyło się wczoraj pierwsze spotkanie nowej rady ds. Covid-19. Liczy ona 30 osób, w tym 2 specjalistów chorób zakaźnych. W radzie znalazły się 3 osoby z poprzedniego składu – prof. Andrzej Horban, prof. Piotr Czauderna i dr Artur Zaczyński. Zgodnie z zapowiedziami premiera rada ma zająć się nie tylko Covid-19, lecz także chorobami onkologicznymi, serca i cukrzycą; ma ona mieć fundamentalne znaczenie w wypracowaniu najlepszych rozwiązań dla funkcjonowanie służby zdrowia.