Szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie kupił robota da Vinci

sala operacyjna z robotem chirurgicznym da Vinci

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie kupił systemem chirurgii robotycznej da Vinci. Tym samym będzie pierwszą placówką medyczną w województwie lubelskim, która będzie wykonywać operacje z jego użyciem. Urządzenie trafi do szpitala przy al. Kraśnickiej jeszcze w pierwszym kwartale 2022 roku. Całkowity koszt zakupu wyniesie 14 mln 950 tys. zł.

Umowę na zakup urządzenia dla WSS podpisali Piotr Matej, dyrektor szpitala oraz Cezary Kozanecki prezes firmy Synektik, będącej wyłącznym dystrybutorem da Vinci w Polsce.

W szpitalu przy al. Kraśnickiej powstanie Specjalistyczny Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej. To tutaj odbywać się będą szkolenia i certyfikacja zespołów chirurgicznych. Proces ten obejmie chirurgów, asystentów chirurgicznych, instrumentariuszki i anestezjologów: lekarzy i pielęgniarki.

„Wprowadzenie technologii w postaci robota na blok operacyjny stwarza możliwości rewolucyjnej zmiany w sposobie kształcenia samych lekarzy. Zyskają też pacjenci, bo zastosowanie robota oznacza wykonywanie zabiegów z niespotykaną dotąd precyzją. Pozwoli na skuteczniejsze zabiegi niż tradycyjne metody, zmniejszenie ilości powikłań, ograniczenie dolegliwości bólowych, szybszy powrót do sprawności fizycznej” – podkreśla Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

System robotyczny da Vinci został zakupiony z budżetu Województwa Lubelskiego. „Jestem bardzo zadowolony, że Województwo Lubelskie wsparło zakup systemu chirurgii robotycznej da Vinci. Jest to duża inwestycja, nie mam jednak wątpliwości że bardzo potrzebna. Zakup ten gwarantuje pacjentom dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia oraz sprzętu najwyższej klasy. To z kolei w praktyce przekłada się na krótszy okres hospitalizacji pacjenta i, co za tym idzie, oszczędności na poziomie służby zdrowia” – dodaje Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Urządzenie składa się z dwóch części: konsoli chirurgicznej, odpowiadającej za sterowanie, i robota właściwego, mającego kilka ramion. Każdy ruch dłoni, palców operatora przenoszony jest na końcówki narzędzia chirurgicznego, co czyni je wyjątkowo precyzyjnym i jednocześnie delikatnym.

Na świecie pracuje aktualnie blisko 7 tys. robotów da Vinci w 67 krajach, którymi wykonano łącznie już ponad 10 mln zabiegów. W Polsce w okresie od października 2020 do września 2021 zrealizowano 75% więcej zabiegów chirurgicznych w asyście da Vinci niż rok wcześniej.

„Jak pokazują te dane, rynek robotyki medycznej rośnie nie tylko na świecie, ale również w Polsce, a wykorzystanie nowoczesnych technologii w medycynie coraz bardziej staje się powszechnym standardem. Tym bardziej cieszy fakt, że województwo lubelskie pojawia się na mapie polskich ośrodków dysponujących autoryzowanym robotem da Vinci” – mówi cytowany w komunikacie Cezary Kozanecki.

Robot da Vinci został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną, z bardzo dużą precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, kardiologicznych i laryngologicznych. Szczególnie istotne jest używanie robota w operacyjnych procedurach dotyczących leczenia płuc, prostaty, trzonu macicy i okrężnicy. Obecnie w asyście robotów przeprowadza się ok. 170 typów zabiegów chirurgicznych.