Wyprzedzić raka pęcherza

Jednym z najczęściej występujących nowotworów jest rak pęcherza moczowego. To drugi najczęstszy nowotwór urologiczny (po raku prostaty), czwarty co do częstości występowania nowotwór u mężczyzn i dwunasty u kobiet. Rocznie w Polsce diagnozę raka pęcherza słyszy około 7500 osób. Częstość zachorowania na raka pęcherza wzrasta wraz z wiekiem – większość zachorowań dotyczy osób po 50. roku życia, a około 60% chorych ma ponad 65 lat.

Podstawowym objawem raka pęcherza moczowego, który występuje u zdecydowanej większości pacjentów z tym nowotworem, jest bezbolesny, przemijający krwiomocz, czyli pojawienie się krwi w moczu. Przyczynami krwiomoczu mogą być – oprócz nowotworu – zakażenia, stany zapalne nerek lub dróg moczowych, kamica moczowa oraz łagodny rozrost gruczołu krokowego u mężczyzn. Szacuje się jednak, że prawdopodobieństwo nowotworu u pacjenta, u którego wystąpił krwiomocz, wynosi około 13%.

Drugim objawem mogącym sugerować raka pęcherza jest częste oddawanie moczu oraz ból podczas oddawania moczu. O częstym oddawaniu moczu mówimy wtedy, gdy ma to miejsce więcej niż 8 razy w ciągu dnia i 2 razy w nocy. Przyczyny tej dolegliwości mogą być bardzo różne, jak np.: przyjmowanie niektórych leków, infekcja układu moczowego, pęcherz nadreaktywny, kamica nerkowa, cukrzyca, zaburzenia na tle nerwicowym lub psychicznym, ale także nowotwory – rak prostaty lub rak pęcherza moczowego. W przypadku częstego i/lub bolesnego oddawania moczu, konieczne jest przeprowadzenie podstawowych badań diagnostycznych: badania ogólnego moczu oraz USG jamy brzusznej.
Kolejnymi niespecyficznymi objawami mogącymi świadczyć o rozwijającym się raku pęcherza są bóle brzucha lub okolicy lędźwiowo-krzyżowej, nawracające infekcje układu moczowego, a także niezamierzona utrata masy ciała (o więcej niż 10% w ciągu 6 miesięcy) oraz przewlekłe zmęczenie.

Pierwszym badaniem, które należy wykonać przy pojawieniu się dolegliwości mogących sugerować raka pęcherza jest badanie ogólne moczu. Jest to jedno z podstawowych badań, dostarczających sporej dawki informacji na temat stanu naszego zdrowia, dlatego powinno być wykonywane regularnie, raz w roku, niezależnie od tego, czy występują jakiekolwiek dolegliwości. Skierowanie na badanie ogólne moczu może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a także każdy inny lekarz, dowolnej specjalizacji. Badanie ogólne moczu znajduje się również w pakiecie bezpłatnych badań diagnostycznych Profilaktyka40Plus.

Jednak, żeby wynik badania był wiarygodny, należy przestrzegać kilku prostych zasad dotyczących prawidłowego pobierania moczu do badania. Nieprzestrzeganie tych zasad może prowadzić do zafałszowania wyników, a tym samym do błędnej oceny stanu zdrowia, niepotrzebnego stresu i dalszej diagnostyki. O czym trzeba pamiętać?
W dniu poprzedzającym badanie należy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego oraz z wysokobiałkowej diety.
Mocz do badania należy pobrać rano, zaraz po wstaniu z łóżka.
Przed pobraniem moczu należy starannie umyć ciepłą wodą zewnętrzne narządy moczowo-płciowe, a następnie wytrzeć je jednorazowym ręcznikiem. Do mycia nie należy używać środków dezynfekujących.
Mocz pobieramy do jednorazowego pojemniczka, wypełniając go maksymalnie do 3/4 pojemności.
Pobieramy mocz z tzw. środkowego strumienia. Oznacza to, że pierwszą partię moczu oddajemy do sedesu, a dopiero kolejną (mniej więcej, gdy jesteśmy w połowie oddawania moczu) – do pojemnika. Następnie odsuwamy pojemniczek i ostatnią partię moczu znowu oddajemy do sedesu.
Próbkę moczu dostarczamy do laboratorium maksymalnie w ciągu 2 godzin (a jeśli jest to niemożliwe, przechowujemy ją w lodówce).
Nie należy przynosić do badania moczu pobranego w podczas menstruacji ani bezpośrednio przed lub po menstruacji (chyba że lekarz zdecyduje inaczej).

Kapitał na Zdrowie