Choć Narodowa Strategia Onkologiczna realizowana jest zgodnie z programem, to bardzo ważna jest promocja zdrowia i edukacja – uważają eksperci.
„Ok. 50 proc. nowotworów można by uniknąć, gdyby ludzie chcieli przestrzegać zasad zawartych w Europejskim kodeksie walki z rakiem. Tego musimy nauczyć młode społeczeństwo. Promocja zdrowia i edukacja – od tego zależy wszystko” – twierdzi prezes Polskiej Unii Onkologii dr n. med. Janusz Meder.
„Od tego właściwie zależy wszystko. Jeżeli nie zainwestujemy mądrze i nie wprowadzimy godziny wychowania o zdrowiu w szkołach, o co zabiegamy do 2-3 lat, a jest to wpisane w Narodowej Strategii Onkologicznej, i jeśli nie będzie ścisłej współpracy między ministerstwami zdrowia i edukacji, to bardzo trudno będzie nam zrealizować strategię i osiągnąć to, co sobie wyznaczyliśmy” – podkreślił Meder.
Europejski kodeks walki z rakiem jest inaczej określany 12 sposobami na zdrowie to zbiór zaleceń jak zachować zdrowie oraz poprawić jego stan, np. poprzez aktywność fizyczną, odpowiednią dietę i unikanie używek.
Choroby onkologiczne to druga najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce każdego roku na nowotwory złośliwe zapada ponad 160 tys. osób, a 100 tys. umiera z ich powodu.
Zanotowano na konferencji „Onkologia 2022 – perspektywy. XII edycja”.