„Podjęliśmy decyzję o poszerzeniu pilotażu sieci kardiologicznej o kolejne województwa: pomorskie, małopolskie, łódzkie, wielkopolskie i śląskie. Do tej pory pilotaż był realizowany na Mazowszu przez Instytut Kardiologii” – zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia podczas wizyty w Śląskim Centrum Chorób Serca.
„Prace nad pilotażem zaczęliśmy od przygotowania tzw. ścieżki pacjenta, czyli gdzie i z jakim rozpoznaniem jest on leczony. Podpisaliśmy umowy z placówkami na Mazowszu. Leczymy teraz ok. 800 osób” – dodawał prof. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w kardiologii.
Warto przypomnieć, że sieć ruszyła w maju ubiegłego roku. Powołano wtedy Krajową Radę do spraw Kardiologii.
Pilotaż składa się z 3 etapów:
1) etap organizacji zakończony podpisaniem umów przez ośrodki wchodzące w skład sieci kardiologicznej z Funduszem o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie programu pilotażowego (nie więcej niż 4 miesiące);
2) etap realizacji programu pilotażowego, który trwa 18 miesięcy od zakończenia etapu organizacji;
3) etap ewaluacji programu pilotażowego, który trwa 3 miesiące od dnia zakończenia etapu realizacji.
Program kierowany jest do 17 tysięcy pacjentów z następującymi schorzeniami:
1) nadciśnienie tętnicze oporne i wtórne lub;
2) niewydolność serca lub;
3) nadkomorowe i komorowe zaburzenia rytmu i przewodzenia lub;
4) wady serca zastawkowe.
W skład sieci wejdą regionalny ośrodek koordynujący oraz ośrodki współpracujące poziomu I i II, których zadaniem będzie zapewnienie pacjentowi kompleksowej i skoordynowanej opieki kardiologicznej pacjentom, u których postawiono rozpoznanie nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego, niewydolności krążenia, nadkomorowych i komorowych zaburzeń rytmu i przewodzenia lub wad serca zastawkowych.