„Podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego. Prognozy pokazują, że epidemia przechodzi w endemię” – ogłosił Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas konferencji prasowej.
„Cały czas monitorujemy sytuację. Dzisiejsza liczba 611 zakażeń odzwierciedla średnią liczbę zachorowań w ostatnich tygodniach” – dodawał.
„Liczba hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 jest na poziomie ok. 1100 osób. Według lekarzy nie są to już jednak tak ostre przypadki, jak w przypadku mutacji Delta. Hospitalizacje są też znacznie krótsze” – uzupełniał minister.
Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 roku.
Stan zagrożenia epidemicznego oznacza sytuację prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań zapobiegawczych. Natomiast przez stan epidemii należy rozumieć sytuację prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.
Oba stany, na wniosek państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, wprowadza i znosi wojewoda w drodze rozporządzenia. Jeśli jednak zagrożenie epidemiczne lub epidemia występuje na obszarze więcej niż jednego województwa, stany te, na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego, wprowadza minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw administracji publicznej.
Według danych Ministerstwa Zdrowia za okres 28.04-04.05 zarejestrowano 4140 (w tym 368 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Na dzień 3 maja w szpitalach z powodu COVID hospitalizowanych było 1125.
Od początku pandemii liczba zakażeń koronawirusem wyniosła 5 997 998 / 116 070 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).