Przegląd prasy

stos gazet pośrodku ramka z napisem ISBzdrowie Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–„DGP” ustalił, że największe zaległości w realizacji projektów z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) ma m.in. Ministerstwo Zdrowia. Resort tłumaczy, że zbyt wolne prace nad poprawą jakości w ochronie zdrowia wynikają z licznych uwag napływających w toku konsultacji projektów ustaw wpisanych do KPO jako kamienie milowe.
–Zdaniem rzecznika praw pacjenta Bartłomieja Chmielowca proponowane poszerzenie niektórych przepisów dotyczących zwolnienia lekarzy z odpowiedzialności karnej za błędy lekarskie zakłada, że pracownicy medyczni zgłaszający zdarzenia niepożądane nie otrzymają wypowiedzenia, nie zostanie również uruchomiona prokuratura, a pacjent będzie miał szansę uzyskać odszkodowanie od rzecznika. Wyjątkami są błędy, do których doszło po użyciu alkoholu, narkotyków czy dopalaczy, z winy umyślnej oraz z powodu rażących naruszeń zasad należytej staranności.
–Projekt rozporządzenia ministra zdrowia ws. medycznych czynności ratunkowych i innych świadczeń, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego, przyznaje ratownikom prawo do intubacji pacjentów. Przedstawiciele środowiska są zaskoczeni taką zmianą przepisów i podkreślają, że musi temu towarzyszyć obowiązek przeszkolenia do przeprowadzania tak zaawansowanych procedur.
–Obowiązujące obostrzenia epidemiczne zostały przedłużone do 31 sierpnia – dotyczą one m.in. obowiązku zasłaniania ust i nosa w placówkach medycznych i aptekach. Resort zdrowia wprowadził też rozwiązania na wypadek pojawienia się w Polsce przypadków małpiej ospy.

Rzeczpospolita
–Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasza Jankowskiego nowela ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia jest szkodliwa, ponieważ kończy dyskusje o współczynnikach wynagrodzeń na lata, blokując zarobki specjalisty na poziomie 1,45 średniej krajowej, a lekarza bez specjalizacji odpowiednio niżej. Samorząd lekarski postuluje, by wynagrodzenie specjalisty wynosiło 3 średnie krajowe, a lekarza bez specjalizacji – 2.

Kapitał na Zdrowie