Urteste opracowało prototyp testu diagnostycznego na raka trzonu macicy

Urteste w efekcie zakończonych prac badawczo-rozwojowych opracowało prototyp testu diagnostycznego na raka trzonu macicy. Złożony został również wniosek do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej o udzielenie patentu na wynalazek, podała spółka. Urteste posiada opracowane prototypy testów diagnostycznych dla siedmiu nowotworów odpowiadających łącznie za 47% wszystkich zgonów spowodowanych nowotworami na świecie.

Strategia patentowa Urteste zakłada złożenie w okresie kolejnych 12 miesięcy zgłoszenia patentowego w procedurze międzynarodowej PCT.

„Opracowanie prototypu testu diagnostycznego na raka trzonu macicy jest kolejnym krokiem przybliżającym nas do naszego celu, którym jest stworzenie kilkunastu testów dla najczęściej występujących nowotworów. W tym momencie dysponujemy już prototypami siedmiu testów diagnostycznych dla nowotworów: trzonu macicy, nerki, jelita grubego, płuca, wątroby, trzustki i prostaty. Nowotwory te odpowiadają łącznie za 47% wszystkich zgonów spowodowanych nowotworami na świecie. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, platforma technologiczna Urteste w kolejnych kwartałach będzie sukcesywnie generowała kolejne prototypy testów diagnostycznych” – powiedział prezes i współzałożyciel Urteste Grzegorz Stefański, cytowany w komunikacie.

Według cytowanego w komunikacie raportu „Global Cancer Statistics 2020”, w 2020 r. na świecie odnotowano 417 tys. nowych przypadków chorych na nowotwory trzonu macicy oraz 97 tys. zgonów spowodowanych tymi nowotworami.

„Obecnie w pipeline Urteste znajduje się 15 projektów testów onkologicznych, na różnych etapach rozwoju, na różne typy nowotworów, takie jak: rak prostaty, trzustki, nerki, jelita grubego, płuca, dróg żółciowych, wątroby, jajnika, trzonu macicy, żołądka, przełyku, piersi, białaczka, chłoniak, glejak. Flagowym i najbardziej zaawansowanym projektem Urteste jest PANURI (test na raka trzustki)” – czytamy dalej.

W projekcie PANURI zakończony został eksperyment medyczny, który wykazał bardzo wysoką czułość i swoistość testów na poziomie odpowiednio: 95,6% i 95,5%. Eksperyment przeprowadzony został w grupie 322 uczestników przez niezależną firmę CRO oraz niezależne laboratorium diagnostyczne, podano w informacji.

„Rozwijana przez Urteste innowacyjna technologia polega na wykrywaniu nowotworów przy pomocy pomiaru aktywności enzymów obecnych w moczu. Test Urteste powoduje zmianę intensywności barwy moczu, która świadczy o obecności nowotworu” – czytamy także w komunikacie.

Urteste specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnej technologii do wykrywania chorób nowotworowych na wczesnych etapach rozwoju. Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w październiku 2021 r.

(ISBnews)