Spadki odnotowane przez polskie spółki biotechnologiczne stanowią dobrą okazję do zakupów ich walorów do zdywersyfikowanego portfela w średnim i długim horyzoncie inwestycyjnym, uważają analitycy Noble Securities. Według nich, wsparciem finansowym dla polskich biotechów powinien być plan rozwoju sektora biomedycznego na lata 2022-2031 przyjęty w czerwcu przez rząd, z budżetem 2 mld zł.
„Zarówno globalny, jak i polski sektor biotechnologiczny doświadczył w ostatnich kwartałach istotnej przeceny, a wyceny spółek mocno się uatrakcyjniły. […] Przecena ma charakter globalny i dotyka nie tylko biotechnologii, ale i spółek wzrostowych. Obrazujący szeroki rynek biotechnologiczny w USA iShares Biotechnology ETF spadł od początku roku o ok. 21%, a od szczytu w 2021 roku o ok. 31%. Polskie spółki biotechnologiczne przeceniły się w tym samym czasie o 35-65%” – czytamy w raporcie.
Według analityków, trudno wskazać, kiedy nastąpi punkt zwrotny w zachowaniu całego sektora. Spółki biotechnologiczne z racji swej działalności potrzebują dostarczania kapitału na kontynuację działalności badawczo-rozwojowej, dlatego presja może trwać do momentu ustabilizowania się kosztu pieniądza.
„Warto zwrócić jednak uwagę, że w USA pewne odreagowanie kursów już nastąpiło, a na polskim rynku jeszcze nie. Wsparciem finansowym dla polskich biotechów powinien być plan rozwoju sektora biomedycznego na lata 2022-2031 przyjęty w czerwcu przez rząd polski z budżetem w wysokości 2 mld zł. W naszym odczuciu obecne spadki to dobra okazja do zakupów do zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego w średnim i długim horyzoncie inwestycyjnym” – czytamy dalej.
Analitycy uwzględnili w analizie spółki: Captor Therapeutics, Celon Pharma, Molecure i Ryvu Therapeutics.
(ISBnews)