Powstaje nowy ośrodek transplantacyjny w UCK WUM. Jest zgoda Ministerstwa Zdrowia

Klinika Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM otrzymała akredytację Ministerstwa Zdrowia na transplantacje serca i płuc. Wcześniej UCK WUM uzyskało pozytywną rekomendację Krajowej Rady Transplantacyjnej.

Zgoda MZ otwiera drogę do powstania kolejnego silnego ośrodka transplantacyjnego na WUM. Planowane są nie tylko oddzielne przeszczepy serca i płuc, ale też transplantacje wielonarządowe: równoczesne przeszczepienia serca i płuc, serca i wątroby, serca i nerki.

Planowane są również przeszczepienia płuc od żywych dawców, co daje szczególnie dobre rezultaty u pacjentów pediatrycznych.

„Będziemy wykonywali również przeszczepienia wielonarządowe, to znaczy serca z wątrobą, serca z nerką, a także równoczesne przeszczepienia serca i płuc. Mam nadzieję, że powstanie tu również program mechanicznego wspomagania krążenia serca, to znaczy wszczepiania pomp, które są przeznaczone dla pacjentów niekwalifikujących się do transplantacji serca, albo kwalifikujących się i oczekujących na transplantację. Są to pompy, które są przeznaczone również dla dzieci i mam nadzieję, że ten program będzie funkcjonował także w szpitalu pediatrycznym” – mówi prof. Mariusz Kuśmierczyk – Kierownik Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM.

„Transplantologia w UCK WUM to prężnie i szybko rozwijająca się gałąź medycyny. Kliniki UCK WUM są wiodącymi w kraju ośrodkami transplantacji wątroby, trzustki, nerki oraz szpiku kostnego” – podkreśla WUM w komunikacie.

Lekarze mają nadzieję, że spowoduje to wzrost liczby przeszczepień wielonarządowych w Polsce.

„Myślę, że jest to świetna wiadomość dla wszystkich pacjentów pulmonologicznych i kardiologicznych, że w Polsce centralnej powstanie kolejny ośrodek, który będzie mógł przeszczepiać płuca tym chorym. Wyjątkowością naszego ośrodka jest to, że tutaj torakochirurdzy współpracują z kardiochirurgami, a więc są możliwe różne kombinacje równoczesnego przeszczepienia serca i płuc. Ponadto tuż obok mamy szpital dziecięcy, gdzie pacjenci pediatryczni oczekują na przeszczepienie serca i płuc, a do tej pory takie zabiegi, zwłaszcza przeszczepienia płuc, się nie odbywały. Mówię tutaj o pacjentach o wzroście poniżej 140 centymetrów. Nowością naszego programu będzie również oferowanie przeszczepień od żywych dawców, co w przypadku dzieci jest szczególnie korzystne” – wyjaśnia dr hab. Bartosz Kubisa – Oddział Torakochirurgii, Klinika Kardiochirurgii UCK WUM.

Kapitał na Zdrowie