Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.
Dziennik Gazeta Prawna
–NFZ otrzyma jeszcze w tym roku ponad 6,5 mld zł dodatkowych środków, na którą to kwotę składają się większy, niż się spodziewano, spływ składki, a także opłata cukrowa (ponad 1 mld zł). Pieniądze zostaną przeznaczone w większości na podwyżki minimalnych wynagrodzeń w służbie zdrowia.
–Z raportu Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi wynika, że w 2021 r. Covid-19 był jedną z najczęściej stwierdzanych chorób zawodowych w Polsce – liczba takich przypadków wzrosła do 968 z 38 w 2020 r.
–Zdaniem farmaceutów zwiększa się liczba leków trudno dostępnych dla pacjentów – są to głównie preparaty na cukrzycę, leki hormonalne, niektóre szczepionki oraz antybiotyki dla dzieci. Mimo to na najnowszej (1 lipca) liście antywywozowej resortu zdrowia znalazło się 215 pozycji, są to leki, których brakuje w co najmniej 5% aptek w danym województwie i tym samym nie można ich wywozić. To stabilny poziom utrzymujący się od początku roku.
–Konsultant krajowa z zakresu pielęgniarstwa opieki paliatywnej wystąpiła z wnioskiem o wszczęcie prac nad nadaniem pielęgniarkom paliatywnym uprawnień umożliwiających stwierdzanie zgonu terminalnie chorych pacjentów.
Rzeczpospolita
–Z sondażu IBRiS wynika, że 64,5% Polaków zachowuje spokój mimo wzrostu liczby zachorowań na Covid-19. Zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Roberta Flisiaka to racjonalne podejście, ponieważ sytuacja nie jest na razie niebezpieczna, problem stanowi jednak brak dostępności testów oraz leków antywirusowych.