Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.
Dziennik Gazeta Prawna
–Zgodnie z najnowszymi danymi Ministerstwa Zdrowia zgodę na pracę w polskiej ochronie zdrowia dostało 2000 medyków ( w tym 1040 lekarzy) spoza Unii Europejskiej. Część z nich miała pracować w szpitalach covidowych, jednak w obliczu zlikwidowania takich placówek lekarze nie muszą uzyskiwać zgody na zmianę pracodawcy, wystarczy, że zawiadomią ministerstwo o nowym miejscu pracy.
–Z rozmów „DGP” ze związkowcami wynika, że w efekcie wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych dyrektorzy placówek muszą wypłacić podwyżki, nawet jeśli nastąpi opóźnienie w przekazywaniu finansowania od NFZ. To oznacza, że w niektórych przypadkach podwyżki będą musiały zostać wypłacone ze środków własnych podmiotów leczniczych.
–Do konsultacji skierowany został projekt resortu zdrowia modyfikujący rozporządzenie ws. wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Zdaniem ekspertów projekt zakłada nowe limity finansowania, wyższe dopłaty oraz większy wybór, ale jednocześnie może przyczynić się do skomplikowania systemu.
Puls Biznesu
–Z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że najwięcej startupów wdrażających innowacje w zakresie technologii medycznych zajmuje się rozwiązaniami z dziedziny kardiologii, onkologii i neurologii.