Tygodniowy przegląd informacji ISBzdrowie i ISBnews z rynku medycyny i biotech

Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora medycyny i biotechnologii z okresu 11-15 lipca.

RYNEK MEDYCYNY I BIOTECH

Pandemia koronawirusa: Liczba nowych przypadków zakażenia COVID-19 może sięgać 7 tys. dziennie podczas wakacji, ale to nie powód, by zmieniać politykę testowania czy podejmować jakieś inne działania, jak np. tworzenie specjalnych oddziałów szpitalnych dla pacjentów z koronawirusem, ocenia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pandemia koronawirusa: Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19 w okresie od 7 do 13 lipca 2022 r. wyniosła 7 569. Od początku pandemii łącznie wykonano 54 634 776 szczepień, podało Ministerstwo Zdrowia (MZ).

Studia medyczne: Od 18 lipca studenci będą mogli złożyć wniosek o kredyt na studia medyczne. Preferencyjnych kredytów udzielać będzie Bank Pekao S.A. Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchomiło Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych, poinformowało MZ.

BioInMed: Do grona przedsiębiorstw zaangażowanych w działania B+R w obszarze nowych leków i metod diagnostycznych oraz technologii wspierających, dołączają trzy kolejne firmy – Into DNA, JJP Biologics i Gyncetrum. Po kilku miesiącach działalności związek liczy już 17 członków.

Nabór projektów IPCEI HEALTH: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, po aktywnym włączeniu się w inicjatywy IPCEI w obszarze baterii, wodoru i mikroelektroniki, podjęło decyzję o uruchomieniu naboru na projekty w obszarze zdrowia. Projekty powinny wpisywać się w jeden z poniższych obszarów: innowacyjne i ekologiczne technologie i procesy produkcji leków/produktów leczniczych; innowacje w zakresie oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe i choroby rzadkie, a także wyzwania w zakresie pojawiających się zagrożeń dla zdrowia, które stanowią uzupełnienie działania HERA (Europejskiego Urzędu ds. Gotowości i Reagowania w Sytuacjach Kryzysowych w Ochronie Zdrowia); opracowywanie terapii komórkowych i genowych, w tym procesów i technologii produkcyjnych. Wnioski można składać do 12 sierpnia br.

Płace w podmiotach leczniczych: W związku z realizacją Ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, a co za tym idzie koniecznością podniesienia jeszcze w tym miesiącu minimalnego wynagrodzenia w placówkach ochrony zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia informuje o uruchomieniu na ten cel kwoty 6,5 mld zł.

Transplantologia: Klinika Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM otrzymała akredytację Ministerstwa Zdrowia na transplantacje serca i płuc. Wcześniej UCK WUM uzyskało pozytywną rekomendację Krajowej Rady Transplantacyjnej. Zgoda MZ otwiera drogę do powstania kolejnego silnego ośrodka transplantacyjnego na WUM. Planowane są nie tylko oddzielne przeszczepy serca i płuc, ale też transplantacje wielonarządowe: równoczesne przeszczepienia serca i płuc, serca i wątroby, serca i nerki.

RYNEK FARMACEUTYCZNY

Dostępność leków: Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że leków nie zabraknie. „W mediach głównie podkreślane jest, że brakuje leków dla cukrzyków i życie cukrzyków jest zagrożone, że brakuje terapii hormonalnych oraz że brakuje popularnych leków, antybiotyków dla dzieci. Rzeczywiście, czasowe braki – tak jak co 2 miesiące publikujemy – mogą występować. Wiąże się to najczęściej ze zwiększonym zapotrzebowaniem na te medykamenty” – wyjaśniał podczas konferencji rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. „Nie można jednak straszyć ludzi, że zabraknie dla nich leków, bo to jest nieprawda” – dodał. Poinformował, że resort zdrowia rozmawia z producentami na temat zwiększenie dostaw.

Novo Nordisk ogłosiła najważniejsze wyniki głównych części badań fazy IIIa ONWARDS 1 (52 tygodnie) i ONWARDS 6 (26 tygodni) oceniających insulinę icodec podawaną raz na tydzień. ONWARDS 1 jest 78-tygodniowym badaniem fazy IIIa oceniającym skuteczność i bezpieczeństwo stosowania ukierunkowanego na cel leczenia insuliną icodec raz na tydzień w porównaniu z insuliną glargine U100 podawanymi w skojarzeniu z nieinsulinowymi lekami przeciwcukrzycowymi u 984 uprzednio nieleczonych insuliną osób z cukrzycą typu 2. W badaniu osiągnięto pierwszorzędowy punkt końcowy potwierdzający równoważny wpływ 52-tygodniowego leczenia insuliną icodec na zmniejszenie stężenia HbA1c w porównaniu z insuliną glargine.

ROZWÓJ BIZNESÓW

Adamed: Wystartował nowy portal dla lekarzy i farmaceutów Adamed Expert. Odbiorcy znajdą w nim zarówno artykuły eksperckie, podcasty i materiały video, czy webinary. Trwają prace nad rozbudową serwisu o wersję dedykowaną także bezpośrednio pacjentom.

Genomtec: Powołał Richarda Moore’a na stanowisko nowego dyrektora ds. technologii (Chief Technology Officer – CTO). Richard będzie kierował rozwojem następnej generacji produktów i systemów Genomtec i zastąpi Jasona Reece’a, który ogłosił zamiar przejścia na emeryturę.

Huawei: Zdobył pozycję lidera w segmencie urządzeń wearables dla zdrowia w Polsce. Urządzenia te są wykorzystywane do monitorowania stanu zdrowia czy zdrowego stylu życia. Wspierane są także specjalnymi aplikacjami dedykowanymi dbaniu o zdrowie.

PRACE B+R, WDROŻENIA, KOMERCJALIZACJE

Milestone Medical: Podpisał umowę o wyłącznej dystrybucji w Grecji systemu CompuFlo Epidural z firmą F&M Feed – wiodącym dostawcą sprzętu medycznego, urządzeń i materiałów eksploatacyjnych. W związku z umową firma rozpoczęła sprzedaż i wysyłkę instrumentu CompuFlo Epidural oraz materiałów eksploatacyjnych do Grecji.

genXone: W siedzibie spółki przeprowadzony został audit certyfikacyjny obejmujący zgodność z normą ISO 9001:2015. Audyt został przeprowadzony przez jednostkę certyfikującą TÜV SÜD Management Service GmbH. Auditor wydał rekomendację przyznania certyfikatu. Spółka planuje dalsze certyfikacje, co ma przyczynić się do zwiększenia jej konkurencyjności w branży biotechnologicznej, zwłaszcza w sektorze badań ewaluacyjnych.

PZ Cormay: Podjął decyzję o zakończeniu projektu „Opracowanie nowatorskiego odczynnika do oznaczania stężenia ludzkiej prokalcytoniny z wykorzystaniem aptamerów oraz cząsteczek lateksowych, przeznaczonego do diagnozowania koinfekcji bakteryjnych oraz prognozowania przeżywalności pacjentów z COVID-19”, ze względu na zidentyfikowanie istotnych problemów technologicznych związanych z opracowaniem odczynnika, podała spółka.

GE Healthcare zaprezentowało Portrait Mobile, bezprzewodowy system monitorowania pacjentów, który umożliwia ciągłe sprawdzanie stanu ich zdrowia podczas pobytu w szpitalu. System pomaga lekarzom szybciej wykryć pogorszenie się stanu badanego, co może pomóc skrócić czas hospitalizacji, zmniejszyć liczbę przyjęć na oddziały intensywnej terapii oraz poprawić efekty leczenia. Jest on wyposażony został w bezprzewodowe czujniki, które noszone przez pacjenta łączą się z przenośnym monitorem.

Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBzdrowie.pl, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews/ISBzdrowie)