Wzrost cen w sektorze prywatnej opieki zdrowotnej w tym roku wyniesie ok. 14%, co może przełożyć się na rosnącą popularność abonamentów medycznych, wynika z raportu firmy PMR. W latach 2022-2027 rynek będzie rósł o ok. 7% r/r.
Według raportu firmy PMR „Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2022. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022-2027”, wzrost cen jest jednym z głównych wyzwań dla rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce.
Według autorów opracowania, w całym 2022 r. ceny usług ambulatoryjnych i innych związanych ze zdrowiem wzrosną o ok. 14% w porównaniu do 2021 r. Autorzy badania nazywają ten wzrost „silnym”, co – według PMR – z jednej strony wpłynie na nominalny wzrost wartości tego rynku, ale też zmniejszy jego realną dynamikę.
„Ceny usług medycznych będą się zwiększały, co z jednej strony wpłynie na wzrost nominalnej wartości rynku usług prywatnej opieki zdrowotnej, ale z drugiej – zmniejszy dynamikę realną m.in. z powodu ograniczonej siły nabywczej Polaków” – powiedziała Justyna Zagórska, starszy analityk rynku farmaceutycznego i ochrony zdrowia w PMR i autorka raportu.
Jej zdaniem, może to się przełożyć na wzrost zainteresowania abonamentami medycznymi.
„Taki wzrost cen wpłynie na decyzje zakupowe Polaków, którzy mogą ograniczać niektóre prywatne wizyty opłacane na miejscu, np. wizyty u dentystów, ale z drugiej strony może spowodować większe zainteresowanie abonamentami medycznymi i prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi” – oceniła.
Jak wynika z prognozy PMR, w latach 2022-2027 wartość rynku prywatnej opieki zdrowotnej – uwzględniająca wydatki pacjentów na leki i inne produkty w aptekach oraz wydatki pacjentów na leki bez recepty i suplementy diety poza aptekami – będzie wzrastała średniorocznie o ok. 7% w ujęciu nominalnym. Uwzględniając inflację, realnie wzrost ten będzie jednak niższy i wyniesie ok. 3%.
PMR ocenia ponadto, że wzrost wynagrodzeń w sektorze ochrony zdrowia będzie „wyraźnie” szybszy niż dla ogółu gospodarki.
„Pomimo zwiększającej się liczby pracowników w sektorze ochrony zdrowia, presja płacowa w tej branży wciąż będzie silna. Prognozy PMR wskazują, że zarobki personelu medycznego będą rosły wyraźnie szybciej niż wynagrodzenia w Polsce ogółem. Będzie to skutkować wyższymi cenami usług” – napisano w raporcie.
W ocenie Zagórskiej, istotnym wyzwaniem dla rynku prywatnej opieki zdrowotnej pozostaje deficyt kadry medycznej.
„Nasilające się problemy z niedoborem kadry medycznej były jedną z najczęściej wymienianych barier rozwoju rynku przez przedstawicieli firm medycznych, z którymi przeprowadziliśmy wywiady na potrzeby raportu” – wskazała autorka raportu.
PMR podał również, że jak wynika z ich badania ankietowego, pacjenci korzystający z prywatnych usług medycznych opłacanych na miejscu już odczuli wzrost cen rynkowych.
„Stomatologia i rehabilitacja to obszary, w których średnie kwoty wydawane na przez Polaków na jedną wizytę w 2021 r. wzrosły najbardziej. Wskaźnik PMR zmiany cen dla usług stomatologicznych wyniósł ponad 62%, a dla usług rehabilitacyjnych 59%. […] Najbardziej odporne na wzrost cen okazały się wizyty u internisty, choć i w tym przypadku wskaźnik był wysoki i wyniósł 44%” – napisano w raporcie.
„Maksymalny poziom wskaźnika wynosi 100% i oznacza, że wszyscy badani odpowiedzieli, że średnia kwota wydawana przez nich na jedną wizytę/usługę wzrosła” – wyjaśniono.
(ISBnews)