Przegląd prasy

stos gazet w tle, pośrodku banner z napisem ISBzdrowie przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z informacji „DGP” wynika, że w ustawie reformującej rynek opieki medycznej ma się pojawić rozwiązanie, które nie będzie dzielić placówek na kategorie od A do D pod względem ich sytuacji finansowej, lecz oferować pewną formę pomocy placówkom radzącym sobie najgorzej. Oznacza to również, że nie powstanie nowa agencja mająca zajmować się restrukturyzacją lecznic. Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na zmiany miał wpływ przede wszystkim opór samorządów.
–Do tej pory zaszczepiono 7,5 tys. dzieci ukraińskich uchodźców w ramach kalendarza obowiązkowych szczepień. Zdaniem ekspertów egzekucja tego obowiązku jest w zasadzie fikcją, m.in. dlatego, że brakuje przepisów pozwalających przypisać dzieci do konkretnych poradni POZ.
–Do konsultacji społecznych przekazany został projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu POZ. Zdaniem ekspertów zmiany zaproponowane w projekcie, dotyczące m.in. przejęcia przez poradnie POZ części przewlekle chorych pacjentów, są właściwe, nie należy jednak oczekiwać, że opieka koordynowana ruszy w każdej poradni od października. Ponadto najmniejszym jednostkom potrzebna będzie pomoc we wdrożeniu opieki koordynowanej.

Głos Wielkopolski
–Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił darmową aplikację Moje Fizjo+ z ćwiczeniami i poradami fizjoterapeutów. Jest ona przeznaczona dla osób borykających się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, barku i biodra.

Dziennik Polski
–Stacje dializ w mniejszych miejscowościach, m.in. w Zakopanem, mogą zostać zamknięte ze względu na rosnące koszty i brak wzrostu wyceny świadczeń. Coraz więcej ośrodków decyduje się również na redukowanie liczby zmian. Realny koszt dializy jednego pacjenta wynosi obecnie ok. 565–570 zł, podczas gdy NFZ wycenia ją na 541 zł.