„W stomatologii takie holistyczne podejście można z sukcesem zastosować w ortodoncji, implantologii czy periodontologii. Na początku zawsze kluczowe jest opracowanie planu leczenia, a później współpraca poszczególnych lekarzy. Doskonałym przykładem jest leczenie implanto-protetyczne kiedy pacjent musi mieć usunięty ząb, implant może zostać wstawiony podczas tego samego zabiegu z zastosowaniem technik regeneracyjnych, które przyspieszają gojenie. Korzystając z tego, iż pacjent jest pod narkozą, podczas jednego zabiegu można także wprowadzić leczenie laryngologiczne, np. plastykę przegrody nosowej czy operację zatok. Wszystko to dzięki współpracy chirurga, anestezjologa, stomatologa-protetyka oraz laryngologa i to podczas jednej wizyty” – wyjaśnia Agnieszka Laskus, specjalista periodontologii i stomatologii ogólnej oraz współzałożycielka Fundacji Dr Laskus.
Innym przykładem jest korekcja wad zgryzu. Aby leczenie trwało możliwie jak najkrócej i gwarantowało satysfakcjonujące efekty, konieczne jest wcześniejsze zadbanie o struktury wokół zębów – dziąseł, więzadeł, kości. To zadanie dla periodontologa. Bywa, że konieczne są również zabiegi chirurgiczne, np. w celu usunięcia zębów mądrości.
Leczenie interdyscyplinarne stosowane jest także w przypadku zabiegów z zakresu ortognatyki, polegających na korygowaniu zniekształceń szczękowych. To prężnie rozwijająca się dziedzina stomatologii, o której niewielu pacjentów ma pojęcie. Nieprawidłowe struktury w obrębie jamy ustnej mogą powodować dolegliwości bólowe w dalszych obszarach ciała. Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych lub wady zgryzu często powodują wzmożone napięcie mięśniowe, które może doprowadzić do przewlekłego bólu głowy, kręgosłupa, szyi czy obręczy barkowej. W takich przypadkach połączenie sił lekarzy kilku specjalności daje najlepsze efekty terapeutyczne. Dzisiejsze kliniki stomatologiczne to doskonale zorganizowane placówki, zatrudniające i współpracujące ze specjalistami z różnych dziedzin, dzięki czemu pacjenci mogą w jednym miejscu odbyć konsultacje i kompleksowe leczenie.
„Leczenie zespołowe świetnie sprawdza się także w przypadku grup pacjentów, wymagających specjalnego podejścia. Mam na myśli dzieci, osoby niepełnosprawne umysłowo oraz panicznie bojące się wszelkich zabiegów stomatologicznych czy takie, które po prostu mają trudność we współpracy z lekarzem. Dzięki znieczuleniu ogólnemu lub podaniu odpowiednich leków przeciwlękowych przez anestezjologa można zdecydowanie zwiększyć komfort podczas zabiegu” – dodaje dr Laskus.
Zabieg przebiega wówczas szybko i sprawnie, a jednocześnie jest komfortowy dla pacjenta.
Nowoczesne, holistyczne podejście do leczenia pacjenta promuje współpracę między lekarzami różnych specjalności. W czasie jednej wizyty może odbyć się także konsultacja laryngologiczna w przypadku problemów z wędzidełkiem lub zatokami, przerośniętych migdałków czy krzywej przegrody nosowej. Coraz popularnie stają się również konsultacje z zakresu chirurgii twarzowo-szczękowej i opracowanie planu leczenia, np. operacji żuchwy z powodu asymetrii twarzy. Przy odpowiedniej koordynacji możliwe jest nawet przeprowadzenie kilku drobnych zabiegów.
Łączenie kilku zabiegów podczas jednej wizyty jest częstą praktyką w przypadku działań profilaktycznych. Pacjenci, którzy decydują się na pełen pakiet higienizacji, czyli skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzację ponoszą niższe koszty niż gdyby wykonywali każdy zabieg oddzielnie. Tu sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Podobnie jest w przypadku korzystania ze stomatologii zespołowej. W tym przypadku warto jednak wspomnieć o dodatkowych kosztach, które często są pomijane przy szacowaniu kosztów leczenia – skróceniu rekonwalescencji. Po zabiegach chirurgicznych często zalecane jest stosowanie antybiotyków, konieczne są również wizyty kontrolne. Już sam fakt jednorazowej antybiotykoterapii jest mniejszym obciążeniem dla organizmu pacjenta. Jeśli podczas jednej wizyty przeszliśmy kilka zabiegów, leczenie jest krótsze, tańsze, efektywniejsze i zdecydowanie mniej uciążliwe.
Do zaplanowania w swoim kalendarzu mamy mniej wizyt, a obciążanie domowego budżetu nie rozkłada się znacznie w czasie.
Leczenie zespołowe jest też doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy po prostu boją się zabiegów stomatologicznych. Te mniej skomplikowane mogą być przeprowadzane w sedacji lub narkozie, dzięki czemu są mniej stresujące i szybciej przebiegają. W niektórych przypadkach mogą skrócić leczenie, które normalnie trwałoby kilka miesięcy. Pacjent nie musi zastanawiać się, od czego powinien zacząć leczenie i do jakiego specjalisty z zakresu stomatologii powinien udać się najpierw. Dzięki planowi opracowanemu przez lekarza prowadzącego cały proces przebiega płynnie, a specjaliści – w razie potrzeby – mogą się ze sobą konsultować, by zapewnić jak najlepsze efekty leczenia.