MZ rozszerza pilotaż sieci kardiologicznej

lekarka trzyma w rękach plastikowe serduszko i przykłada do niego stetoskop
SEG 2025

Do konsultacji publicznych został przekazany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej. Wynika z niego, że zostanie on rozszerzony o kolejne 6 województwa: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie.

Przypomnijmy, że pilotaż rozpoczął się w maju w województwie mazowieckim. Ośrodkiem koordynującym jest Narodowy Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, który teraz stanie się krajowym ośrodkiem koordynującym.

Rozszerzono także katalog pomiotów mogących kierować świadczeniobiorcę na kwalifikację do programu pilotażowego o: poradnię kardiologiczną, oddział o profilu kardiologicznym lub oddział o profilu chorób wewnętrznych. Jednocześnie do 50 zł została podniesiona stawka za skierowanie pacjenta do sieci.

Program kierowany jest do pacjentów z następującymi schorzeniami:

1) nadciśnienie tętnicze oporne i wtórne lub;

2) niewydolność serca lub;

3) nadkomorowe i komorowe zaburzenia rytmu i przewodzenia lub;

4) wady serca zastawkowe.

W skład sieci wejdą regionalny ośrodek koordynujący oraz ośrodki współpracujące poziomu I i II, których zadaniem będzie zapewnienie pacjentowi kompleksowej i skoordynowanej opieki kardiologicznej pacjentom, u których postawiono rozpoznanie nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego, niewydolności krążenia, nadkomorowych i komorowych zaburzeń rytmu i przewodzenia lub wad serca zastawkowych.

 

Kapitał na Zdrowie