Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.
Dziennik Gazeta Prawna
–Zdaniem rzecznika praw obywatelskich Marcina Wiącka kryteria skorzystania z refundacji leku zolgensma, stosowanego w rdzeniowym zaniku mięśni, powinny być takie, aby żaden potrzebujący nie czuł się pokrzywdzony. To nawiązanie do ekspertyz wskazujących, że w wielu państwach europejskich kryterium refundacji stanowi waga dziecka, a nie wiek – jak w Polsce.
Rzeczpospolita
–Wchodząca dziś w życie nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej i niektórych innych ustaw likwiduje państwowe egzaminy fizjoterapeutyczne i z ratownictwa medycznego – do pracy w tych zawodach wystarczy ukończenie studiów. Ponadto nowelizacja zmienia organ prowadzący rejestr pielęgniarek i położnych wykonujących swój zawód w Polsce czasowo lub okazjonalnie – z okręgowych rad pielęgniarek i położnych na Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych. To ułatwienie dla pielęgniarek i położnych, które chcą świadczyć pracę w różnych krajach UE.
Puls Biznesu
–Zdaniem prezes Polskiego Związku Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed Marty Winiarskiej za 3–4 lata możemy się spodziewać pierwszych innowacyjnych leków wyprodukowanych w Polsce. Istnieje obecnie wiele projektów w fazie badań klinicznych, co oznacza, że pierwsi pacjenci w Polsce już korzystają z tych technologii.