Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.
Dziennik Gazeta Prawna
–Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, do których dotarł „DGP”, wynika, że w ciągu 10 lat liczba odmów obowiązkowych szczepień ochronnych zwiększyła się kilkanaście razy – w 2011 r. było to 4,7 tys., w 2021 r. ponad 60,6 tys. Zdaniem ekspertów dyskusja o preparatach przeciw Covid-19 zaktywizowała ruchy antyszczepionkowe, a niechęć do wakcyn będzie rosnąć.
–Łączna kwota świadczeń przyznanych przez Fundusz Kompensacyjny ze względu na powikłania z powodu szczepień przeciw Covid-19 wyniosła 2,45 mln zł. Cztery osoby otrzymały maksymalną kwotę, czyli 100 tys. zł. W sumie do rzecznika praw pacjenta wpłynęło 1 207 wniosków, wszczęto 727 postępowań.
–Projekt rozporządzenia, które właśnie trafiło do konsultacji publicznych, przewiduje, że do programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej przystąpią woj. dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielopolskie. Obecnie pilotaż realizowany jest jedynie na Mazowszu. Placówki w sieci kardiologicznej podzielono na ośrodki I i II poziomu – mniej i bardziej wyspecjalizowane – które mają ze sobą współpracować pod nadzorem krajowego ośrodka koordynującego.
Rzeczpospolita
–Wbrew niedawnym wypowiedziom ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka zarówno resort edukacji, jak i sportu nie zamierzają ograniczać możliwości wystawiania przez lekarzy rodzinnych długotrwałych zwolnień z zajęć wychowania fizycznego dla uczniów. Dyrektorzy szkół nie mają więc prawa wymagać opinii od lekarzy specjalistów innych niż medycyny rodzinnej.