Przegląd prasy

w tle stos gazet, pośrodku biały kwadrat z napisem ISBzdrowie Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Rząd analizuje kilka scenariuszy obniżek cen leków, które PiS mógłby zaproponować podczas kampanii wyborczej. Jak podaje „DGP”, pod uwagę brany jest model, w którym wprowadzony zostałby limit, powyżej którego państwo płaciłoby za refundowane preparaty. Zdaniem rozmówców „DGP” w życie z pewnością wejdzie z kolei poszerzenie listy bezpłatnych leków dla seniorów od 70. lub 65. r.ż.
–Procedowana nowelizacja ustawy o Funduszu Medycznym zakłada podniesienie progu finansowania procedury ratunkowego dostępu do leków (z 3 do 4%), wynika z odpowiedzi wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego na interpelacje poselskie.

Rzeczpospolita
–Ze sprawozdania za 2021 r., przygotowanego przez rzecznika praw pacjenta Bartłomieja Chmielowca, wynika, że liczba sygnałów od pacjentów wzrosła o 21% r/r – do 164 tys. Zdaniem rzecznika jedną z przyczyn wzrostu liczby zgłoszeń jest pandemia i związana z nią nadmierność obostrzeń wprowadzanych przez niektóre placówki, wpływ ma jednak również rosnąca świadomość pacjentów.
–W związku z wejściem w życie nowelizacji rozporządzenia ws. orzekania o niepełnosprawności i jej stopniu komisje do spraw orzekania o niepełnosprawności wrócą do badania i wydawania orzeczeń po osobistym stawiennictwie zainteresowanego. Ze względu na epidemię Covid-19 do tej pory konieczność osobistego stawiennictwa na komisji nie była konieczna.
–Studenci Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej – Tomasz Raczyński, Piotr Walter i Dominik Baraniecki – stworzyli inteligentny opatrunek SmartHeal, wykorzystujący sensor elektrotechniczny, dzięki któremu informacje o gojeniu się rany odczytywane będą przez pacjenta lub personel medyczny. Wynalazek wygrał polską edycję konkursu Jamesa Dysona, a zespół pracuje nad prototypem opatrunku.

 

Kapitał na Zdrowie