Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.
Dziennik Gazeta Prawna
–Z analizy „Monitora finansowania ochrony zdrowia” wynika, że zwiększanie nakładów na ochronę zdrowia nie przekłada się na wzrost liczby świadczeń. Zgodnie z danymi NFZ nakłady na ochronę zdrowia wzrosły od 2016 r. o 48,5%, podczas gdy liczba świadczeń wzrosła jedynie o 3%.
–Z danych GUS z 2022 r. wynika, że w stosunku do 2021 r. doszło do kolejnego skrócenia, tym razem o 8 miesięcy, średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Rok temu w porównaniu do 2020 r. nastąpiło przewidywane skrócenie o 13 miesięcy.
–Analiza „DGP” przeprowadzona na podstawie danych z raportu GIS oraz raportów PZH wskazuje, że wraz z końcem epidemicznej izolacji wróciły choroby zakaźne – w tym roku liczba przypadków niektórych chorób jest już większa niż w całym ubiegłym. Dotyczy to m.in. ospy wietrznej, świnki, wirusowego zapalenia typu A oraz przypadków HIV. Przyczyną są m.in. odnowienie kontaktów, kumulacja zachorowań oraz trafienie do systemu opieki medycznej pacjentów z Ukrainy.
Głos Wielkopolski
–Działalność oddziałów neonatologicznych w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym na Polnej w Poznaniu nie zostanie zawieszona, choć wciąż – w obecności mediatora – mają toczyć się rozmowy neonatologów z dyrekcją placówki w sprawie liczby lekarzy dyżurujących na oddziale. Jeszcze tydzień temu oddziałom groziło zawieszenie ze względu na trwający od kilku miesięcy spór lekarzy z dyrekcją, którego efektem było złożenie wypowiedzeń przez 29 medyków.